TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECTS

Basın Açıklaması | Peyzaj Mimarlığı Eğitimi Yüz Yüze Yapılmalıdır

GENEL MERKEZ
16.02.2023 (Son Güncelleme: 08.03.2023 09:32:00)

Yalnızca bilimsel ve teknik manada değil, tüm öğrenci ve eğitmenlerin bir araya gelerek gösterecekleri dayanışma ile ruhsal yaralarımızı da daha hızlı saracağımıza inandığımızı tüm kamuoyuna bildiririz.

 Komşularıyla birlikte 10 şehrimizi etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerde birçok yurttaşımız ile birlikte meslektaş ve meslektaş adayı öğrencilerimizi kaybetmemiz, hepimizde derin bir üzüntüye sebep olmuştur. 

Her afetin ardından olduğu gibi üzüntümüzle birlikte afete ne kadar hazırlıksız olduğumuzun farkına vararak "ders çıkarmamız" gerektiğini yeniden kendimize hatırlatmaktayız. Ancak bir daha böyle acıların yaşanmaması için afete dirençli kentlerimizin inşasında önemli rol oynayacak olan Peyzaj Mimarlarının yetiştirilmesinin en çok önem kazandığı zamanda eğitimlerin çevrim içi olarak planlanması, çıkarılacak derslerin arasında yer almamaktadır.

Teknik hizmet sınıfından bir mesleğin mensubu olacak olan öğrencilerimizin eğitimlerinde, uygulama ve yüz yüze kritik alarak edinecekleri bilimsel ve teknik bilgiyi, hiçbir şekilde çevrim içi olarak sağlayamayacağımız ortadadır. 

Depremzede yurttaşlarımızın barınma ihtiyaçlarını giderme adına en kestirme ve plansız çözüm olarak sunulan KYK yurtlarının tahsisi, barınma sorununa çözüm üretmeye çalışırken geleceğimize dair yeni bir sorun yaratmaktadır.

Peyzaj Mimarlarının ürettiği açık ve yeşil alanların, kent meydanlarının, parkların ne denli kıymetli ve ihtiyaç olduğunu ne yazık ki acı bir şekilde tekrar deneyimlemiş bulunmaktayız. Tüm kentlerimizdeki bu ihtiyaçların önümüzdeki yıllarda da doğru bir şekilde giderilebilmesi için peyzaj mimarlığı eğitiminin niteliğinin düşürülmemesi adına depremden etkilenen illerde de alternatif çözümler üretilerek yüz yüze eğitimin devam etmesi gerektiğinin altını tekrar çizmek isteriz.

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası olarak geleceği bugünden kurmamız gerektiğinin farkındayız. Bu sebeple uygulamalı eğitim veren peyzaj mimarlığı eğitiminin çevrim içi bir şekilde icra edilemeyeceğini; yalnızca bilimsel ve teknik manada değil, tüm öğrenci ve eğitmenlerin bir araya gelerek gösterecekleri dayanışma ile ruhsal yaralarımızı da daha hızlı saracağımıza inandığımızı tüm kamuoyuna bildiririz.

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası

15. Dönem Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı 142
Fotoğraf Galerisi