TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECTS

Ozel Haber "çınar`a Saygısızlık"

ANTALYA
27.01.2023 (Son Güncelleme: 27.01.2023 17:41:01)

26 Ocak 2023 tarihinde TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Antalya Şube Başkanı Gülsüm KILDAN, Muratpaşa İlçesi’ne bağlı Kaleiçi mevkiinde yer alan çınar ağacı ile ilgili basın açıklamasında bulunmuştur.

 26 Ocak 2023 tarihinde TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Antalya Şube Başkanı Gülsüm KILDAN, Muratpaşa İlçesi`ne bağlı Kaleiçi mevkiinde yer alan çınar ağacı ile ilgili basın açıklamasında bulunmuştur.

Açıklama:

Tarihe tanıklık etmiş, kültürel mirasımız olan Anıt Ağaçlar; çocuklar, gençler ve bizlerin doğa sevgisini, saygısını arttırmak ve geçmişimizle bağ kurmak için çok önemli bir unsurdur. Antalya‘da şehir içinde her an karşımıza çıkabilen fakat reklam tabelaları, afişleri vb. unsurlar sebebi ile bakıp da fark edemediğimiz anıt ağaçlarımıza ne kadar sahip çıkıyoruz? Anıt ağaç turizmi ile birçok insan bu görkemli, doğa harikası ağaçları görmek için seyahat ederken gözümüzün önündeki mirasımıza gereken özeni göstermiyor, yaşam alanlarına saygı duymuyoruz. Onları beton, asfalt vb. hapsedip, bakımlarını gerekli ölçüde yapmamakla birlikte gövdelerine afişler yapıştırıyoruz. Biz peyzaj mimarları olarak dilsiz ağaçlar için sizlere sesleniyoruz ‘YAŞAMAK BİZİM HAKKIMIZ.‘‘

Anıt ağaçların, köklerinin nefes alması, yağmur sularından maksimum düzeyde faydalanması gerekmektedir. Bu yüzden etrafındaki beton yüzeylerin temizlenmesi, yeterli toprak zemin bırakılması gerekmektedir. Bırakılamayan alanlarda ağaç etrafında ızgaralar yapılabilir, bu sayede ağaç toprağı havalanır, yağmur suyunu alır. Etrafına ve gövdesine astığımız afişlerin bir an önce toplatılması, ağaçların gövde güzelliklerinin ortaya çıkarılması gerekmektedir. Anıt ağaçlarının hepsinin bir hikayesi vardır bu ağaçların hikayelerinin anlatıldığı ahşap tabelalar yanlarına eklenmelidir.


Okunma Sayısı 10
Fotoğraf Galerisi