TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECTS

Basın Açıklaması | Iklim Değişikliğine Uyum Ve Etkilerinin Azaltılması Için Peyzaj Mimarlığı

GENEL MERKEZ
06.01.2023 (Son Güncelleme: 10.01.2023 09:41:11)

Peyzaj Mimarları olarak bizler, iklim değişikliğine uyum ve etkilerinin azaltılması için doğa tabanlı çözümler üretmekteyiz. İleride kuraklık, ani hava olayları vb iklim krizi sebepli yaşayacağımız tüm zorluklara karşı şu andan doğa tabanlı çözümler üretmeliyiz.

 Küresel iklim değişikliğinin sadece bir söylem olmaktan çıkıp sonuçlarını doğrudan hissettiğimiz bir gerçeklik olduğu zamanları yaşamaktayız. T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sn. Murat Kurum`un 05.01.2023 tarihinde atmış olduğu tweette; "Son 52 yılın en sıcak aralık ayının yaşadık. Yağışlar ciddi oranda azaldı. Bu tablo umut vermiyor. Hep söylüyoruz, kaynaklarımız sınırsız değil! Bu bilinçle çalışıp adımlarımızı atıyoruz. Hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız." İfadelerine yer vermiştir. 

T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sn. Murat Kurum`un konu ile ilgili hassasiyetini önemli buluyoruz. Ancak iklim değişikliğine uyum ve etkilerinin azaltılması yönünde somut adımların bir an önce atılması, mavi-yeşil altyapılar ile suyun gerek yeniden kullanımı, gerekse yeraltı sularının beslenmesinde kullanımı için Peyzaj Mimarları ile dirsek temaslı çalışılması elzemdir. 

Odamızın en önemli gündem maddelerinin başında gelen iklim krizi ve buna bağlı olarak kuraklık, taşkınlar, su ve gıda güvenliği konularında defalarca basın açıklamaları ve benzeri yöntemlerle kamuoyunda gündem oluşturulmaya çalışılmış, ilgili kurum ve kuruluşların yanında göreve hazır olduğumuz dile getirilmiştir. 

Yıllarca bu konularda pek çok makale, yüksek lisans ve doktora tezi yazılmış bir meslek disiplini olarak Peyzaj Mimarlığı; iklim değişikliğine uyum ve etkilerinin azaltılması, kuraklık, içilebilir su, solunabilir hava ve gıda güvenliği konularında daha etkin müdahalelerde bulunabilmesi adına hem kamu hem de profesyonel hayatta istihdamı artırılması gereken bir meslek disiplinidir.

Peyzaj Mimarları olarak bizler, iklim değişikliğine uyum ve etkilerinin azaltılması için doğa tabanlı çözümler üretmekteyiz. İleride kuraklık, ani hava olayları vb iklim krizi sebepli yaşayacağımız tüm zorluklara karşı şu andan doğa tabanlı çözümler üretmeliyiz. Bu konuda elimizi taşın altına koymaktan, üzerimize düşen tüm vazifeleri almaktan geri durmayacağımızı kamuoyuna ve üyelerimize bildiririz.

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası

15. Dönem Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı 342
Fotoğraf Galerisi