TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECTS

Dünya Limit Aşım Günü | 28 Temmuz 2022

GENEL MERKEZ
28.07.2022 (Son Güncelleme: 19.09.2023 15:14:08)

Limit Aşım Günü’nün öncelikle ülkemizde çok daha ileri tarihlere taşınması için tüm gayretimizle çalışmaya devam edeceğimizi kamuoyuna bildirir, tüm kaynakların tükenebilir olduğunu ve mutlaka bu bilinç ve sorumlulukla tüketilmesi gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz.

 Küresel Ayak İzi Ağı (GFN), her yıl doğal kaynakları ve insanların kaynak tüketimini ölçerek Dünya Limit Aşım Günü`nü hesaplamaktadır. GFN, bu yıl Dünya Limit Aşım Günü`nü 28 Temmuz olarak duyurdu. Dünyalılar olarak 28 Temmuz 2022 itibari ile dünyanın 2022 kaynaklarını tüketmiş bulunmaktayız. Bu da demek oluyor ki; 29 Temmuz`dan itibaren gelecek yıla borçlanmaya başladığımız anlamına gelmektedir.

Her yıl değişiklik gösteren Limit Aşım Günü, 2022`de en erken tarih olarak kayıtlara geçmiştir. Bu hesaplama 1961 yılından itibaren yapılmaya başlanmış ve ilk kez 1971 yılında insanlık, dünyanın üretebildiğinden fazlasını tüketmiştir. O tarihte 25 Aralık Limit Aşım Günü ilan edilirken bu yıl açıklanan 28 Temmuz, şimdiye kadar kaydedilen tarihler arasında en erken tarih olmuştur.

Her ne kadar 28 Temmuz olarak açıklansa da Türkiye için bu tarih 22 Haziran olarak açıklanmıştır. Ülkemiz, dünya üzerinde kaynaklarını en hızlı tüketen 19. ülke olarak sıralamada yer almaktadır. Bu yıl açıklanan veriler ile birlikte insanlık, geleceğe 19 yıllık ekolojik kaynak borçlanmıştır.  

Bu durumu tersine çevirmek mümkün! 

Motorlu araç kullanımının azaltılması, gıda israfının önlenmesi, kaybedilen ormanların geri kazanılması, su yönetimi, doğru peyzaj politikaları ile doğal kaynaklarımızın kullanımına ve aynı zamanda iklim krizine yönelik atılacak her adım, Limit Aşım Günü`nü daha da ileriye taşıyacak, hali hazırda var olan 19 yıllık ekolojik kaynak borcumuzu da ödememize olanak sağlayabilecektir.

Limit Aşım Günü`nün öncelikle ülkemizde çok daha ileri tarihlere taşınması için tüm gayretimizle çalışmaya devam edeceğimizi kamuoyuna bildirir, tüm kaynakların tükenebilir olduğunu ve mutlaka bu bilinç ve sorumlulukla tüketilmesi gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz.

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası

15. Dönem Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı 48
Fotoğraf Galerisi