TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECTS

Kıyılara Müdahaleler Kabul Edilemez!

TRABZON
23.05.2022 (Son Güncelleme: 23.05.2022 11:24:41)

Deniz ve kıyı alanları tüm insanlık alemi için çok önemli bir değere sahiptir.

Yapılan dolgular sebebiyle malesef Karadeniz sahilinin yüzde 94 ünü kaybetmiş olmamıza rağmen dolguların olumsuz etkilerinin giderilmesi, kumsalların tekrar oluşturulması amacıyla T şeklinde mendirekler yapılmış ve kıyıların eski görünümüne kavuşması sağlanmaya çalışılmıştır.

T mendireklerin dalgalar ile taşınan kumları tutması sayesinde kumsallar yeniden oluşmaya başlamıştır.

T mendireklerin tek amacı kumsalların tekrar oluşması ve insanların kullanımına açılmasıdır. Kumların kullanılarak gelir elde edilmesi değildir.

Ancak Vakfıkebir-Beşikdüzü sınırında oluşan kumsallardan kum alınmakta ve bu alanlar inşaat sahasına dönüştürülmektedir. Anlamsız, mesnetsiz, kabul edilemez bu uygulamalarda Kamu makinelerinin çalıştırılıyor olması yaşanan uygulamayı daha da kabul edilemez hale getirmektedir. Kâr amacı güderek yapılan bu işlem sonucunda durumdan bilgi sahibi olan Kamu kurumu yetkilileri ve kumu kullananlar, orada yaşanabilecek bir boğulma vakasında tamamen sorumludurlar.

Bu durumun bir an önce durdurulması ve kumsalların insanların kullanımına bırakılması gerekmektedir.

Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Şubesi olarak yapılan müdahalelerin bir an önce durdurulmasını, kıyılarda ve denizlerde yalnızca bizlerin değil gelecek nesillerimizin de haklarının bulunduğunun bilincinde olan tüm yöneticilerimizi göreve davet ediyoruz.

 

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası

Trabzon Şubesi 3. Dönem Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı 30
Fotoğraf Galerisi