TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECTS

Dünya Peyzaj Mimarlığı Ayı | Tüm Canlılar Için Peyzaj

GENEL MERKEZ
31.03.2022 (Son Güncelleme: 20.05.2022 09:29:39)

Siz değerli meslektaşlarımızı, sevgili öğrencilerimizi ve yaşadığımız dünyayı önemseyen herkesi; çekecekleri fotoğraflarla herhangi bir canlının kullandığı peyzaj alanını gösterecek şekilde Instagram üzerinden paylaşım yapmaya davet ediyoruz. Gönderilerinizde #DPMA2022 ve #TümCanlılarİçinPeyzaj etiketlerini kullanıp ayrıca Odamızı da ( @peyzajorgtr ) gönderilerinizin yorumlarında etiketleyerek, siz de Dünya Peyzaj Mimarlığı Ayı kutlamalarına katılabilirsiniz.

 Nisan Ayı, tüm dünyada "Dünya Peyzaj Mimarlığı Ayı" (WLAM-DPMA) olarak kutlanmaktadır. Doğanın uyanmasının yanı sıra Frederick Law Olmsted`in de Nisan ayında doğmuş olması bu akımın başlamasında önemli bir etki olmuştur.

26 Nisan 2022 tarihi Frederick Law Olmsted`in 200. doğum günü olması sebebiyle tüm dünyada Olmsted`in tasarladığı peyzajların ön plana çıkarılacağı bir sene olacaktır. Bununla birlikte ülkemizde Peyzaj Mimarlığı mesleğinin kamu kurumu niteliğinde tek temsilcisi olan TMMOB Peyzaj Mimarları Odası olarak "Yaşadığınız Her Yerde Biz Varız" sloganı ile çıktığımız yolculukta, yaşam konforumuzu oldukça azaltan iklim koşullarının yalnızca biz insanların değil, tüm varlıkların hayatlarını tehdit altına alması nedeniyle 2022 yılı Dünya Peyzaj Mimarlığı Ayı temasını; "Tüm Canlılar İçin Peyzaj" olarak belirlemiş bulunmaktayız.

"Tüm Canlılar İçin Peyzaj" temasını tam olarak karşılama sorumluluğunda olan mesleğimizin en temel görevleri; tüm canlılar için yaşanabilir ortak çevre yaratmak, ekosistemleri onarmak, biyoçeşitliliği sağlamak, suyun sürdürülebilirliğini sağlamak, kuraklık ile mücadele etmek, iklim değişikliğine uyum ve etkilerinin azaltılmasına önemli katkılar sağlamaktadır. 

Bu kapsamda Nisan ayı, Odamızın da tam üyesi olduğu Uluslararası Peyzaj Mimarlığı Federasyonu (IFLA)`na bağlı tüm ülkelerde çeşitli etkinliklerle kutlanacak ve peyzaj mimarlığı ile ilgili farkındalık çalışmaları gerçekleştirilecektir. 

Siz değerli meslektaşlarımızı, sevgili öğrencilerimizi ve yaşadığımız dünyayı önemseyen herkesi; çekecekleri fotoğraflarla herhangi bir canlının kullandığı peyzaj alanını gösterecek şekilde Instagram üzerinden paylaşım yapmaya davet ediyoruz. Gönderilerinizde #WLAM2022 #DPMA2022 ve #TümCanlılarİçinPeyzaj etiketlerini kullanıp ayrıca Odamızı da ( @peyzajorgtr ) gönderilerinizin yorumlarında etiketleyerek, siz de Dünya Peyzaj Mimarlığı Ayı kutlamalarına katılabilirsiniz. 

Nisan ayı boyunca paylaşılacak olan #WLAM2022 #DPMA2022 ve #TümCanlılarİçinPeyzaj etiketli gönderilerin en çok beğeni alanları odamızın Instagram sayfasında "13 Mayıs Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü" etkinlikleri kapsamında dijital sergi olarak yayınlanacaktır. 

Tüm Dünyadaki meslektaşlarımızın "DÜNYA PEYZAJ MİMARLIĞI AYI" kutlu olsun…

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası

15. Dönem Yönetim Kurulu

 

Okunma Sayısı 403
Fotoğraf Galerisi