TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECTS

Açılış | 30 Ekim Anıt Geçişi Ve Deprem Farkındalık Parkı

GENEL MERKEZ
30.10.2021 (Son Güncelleme: 29.11.2021 11:28:18)

30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de gerçekleşen 6.9 büyüklüğündeki depremin birinci yıldönümünde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 30 Ekim Anıt Geçişi ve Deprem Farkındalık Parkı, depremden en çok etkilenen Mansuroğlu Mahallesinde açıldı.

 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir`de gerçekleşen 6.9 büyüklüğündeki depremin birinci yıldönümünde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 30 Ekim Anıt Geçişi ve Deprem Farkındalık Parkı, depremden en çok etkilenen Mansuroğlu Mahallesinde açıldı.

Depremde yaşamını kaybeden vatandaşlarımız anısına yapılan 30 Ekim Anıt Geçidi; depremde yaşamını kaybeden vatandaşlarımızın isimleri ile İzmir için zamanın durduğu depremin saatinin yer aldığı panolardan oluşmaktadır. Panolardan yükselen kuş figürleri depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımızın ruhlarını temsil etmekte olup parkın kullanıcısını parka davet ederken onların sonsuzluğa yolculuğuna eşlik etmelerini sağlamaktadır. Parkın diğer bölümlerinde yer alan kent donatıları, günlük kullanımlarının yanında ihtiyaç anında bir branda sistemiyle barınma ihtiyacını karşılayacak ünitelere dönüşmektedir. Aynı zamanda bu üniteler güneş enerjisi ile kendi enerjisini üreterek deprem anında ortaya çıkan en önemli ihtiyaçlardan birisi olan enerji ihtiyacını sağlamaktadır. 

Açılışa Oda Genel Sekreterimiz Özay Yerlikaya, İzmir İKK Sekreteri Aykut Akdemir ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve çok sayıda kişi katılım sağlamıştır.

30 Ekim Anıt Geçişi ve Deprem Farkındalık Parkı tasarım ve uygulamasında yer alan İzmir Büyükşehir Belediyesi nezdinde çalışan meslektaşlarımızı tebrik ederiz.

30 Ekim depreminde yitirdiğimiz tüm yurttaşlarımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz.

Saygılarımızla.

 

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası

14. Dönem Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı 93
Fotoğraf Galerisi