TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECTS

10 Ekim Anıtı Ve Anma Yeri Izmir’De Açıldı

GENEL MERKEZ
10.10.2021 (Son Güncelleme: 10.10.2021 17:19:36)

. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yitirdiğimiz yurttaşlarımızın anısını yaşatmak için 10 Ekim 2020 tarihinde duyurusuna çıkılan “10 Ekim Anıtı ve Anma Yeri” proje yarışması, 32 projenin katılımı ile gerçekleştirilmişti. Yarışmada birinciliği; Peyzaj Mimarı Sezgin Karaman’ın ekip başı olduğu Mimar Baha Yurttaş ve Faruk Makuloğlu’ndan oluşan ekibin “HAYAT ÇEMBERİ” adını verdikleri tasarım kazanmıştı.

 10 Ekim 2015`te Ankara Garı önünde meydana gelen Cumhuriyet tarihimizin en büyük terör eyleminde 103 yurttaşımız, "Emek, Barış ve Demokrasi" taleplerini dile getirirken katledildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yitirdiğimiz yurttaşlarımızın anısını yaşatmak için 10 Ekim 2020 tarihinde duyurusuna çıkılan "10 Ekim Anıtı ve Anma Yeri" proje yarışması, 32 projenin katılımı ile gerçekleştirilmişti.  Yarışmada birinciliği; Peyzaj Mimarı Sezgin Karaman`ın ekip başı olduğu Mimar Baha Yurttaş ve Faruk Makuloğlu`ndan oluşan ekibin "HAYAT ÇEMBERİ" adını verdikleri tasarım kazanmıştı. Yaşam döngüsünü temsil eden "HAYAT ÇEMBERİ", hayatını kaybeden 103 yurttaşımızı temsil eden farklı boy, genişlik ve formlardaki COR-TEN çelikten oluşan birimlerin merkeze doğru yönelmesiyle bir çember oluşturmaktadır. 

Odamız Genel Sekreteri Özay Yerlikaya ve İzmir Şube Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Gevrek Gözsoy‘un da jüri üyesi olduğu yarışmada "HAYAT ÇEMBERİ" ismiyle birinci gelen proje, yarışma alanına uygulanarak 10 Ekim 2021 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer`in, tüm Emek Barış ve Demokrasi Güçlerinin ve 10 Ekim de hayatını kaybeden yurttaşlarımızın aileleri ile İzmirliler`in geniş katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Açılış törenine Odamızı temsilen Oda Genel Sekreterimiz Özay Yerlikaya, İzmir Şube Başkanımız Elvin Sönmez Güler ve Şube Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Gevrek Gözsoy katılmıştır.  

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası olarak yarışmada dereceye giren tüm ekipleri tebrik ederken, yarışma ve uygulama sürecini bu denli hızlı şekilde tamamlayan başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunarız. 

10 Ekim Ankara Gar Katliamının 6. yılında yitirdiğimiz 103 canımızı unutmadık, unutturmayacağız!

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası

14. Dönem Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı 40
Fotoğraf Galerisi