TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECTS

Nisan Ayı Dünya Peyzaj Mimarlığı Ayı!

GENEL MERKEZ
01.04.2021 (Son Güncelleme: 01.04.2021 08:24:26)

Nisan ayı boyunca, Peyzaj Mimarlarının yarattığı alanların, insanların birbirleriyle ve doğayla birlikte büyümelerini nasıl teşvik ettiğini ve kolaylaştırdığını vurgulamak istiyoruz. “Yaşadığınız Her Yerde Biz Varız” sloganı ile çıktığımız yolculukta, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası olarak Nisan ayı boyunca Dünya Peyzaj Mimarlığı Ayı için belirlediğimiz tema; “Birlikte Büyüyoruz” olacaktır.

 Nisan Ayı, tüm dünyada "Dünya Peyzaj Mimarlığı Ayı" (WLAM) olarak kutlanmaktadır. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar ve topluluklar, farkında olsunlar ya da olmasınlar peyzaj mimarlarının yarattığı alanlarla derin ve uzun süreli kişisel bağlara sahiptir. Dünya Peyzaj Mimarlığı Ayı süresince dünyanın dört bir yanındaki peyzaj mimarları, peyzaj mimarları tarafından tasarlanmış alanlara dikkat çekerek, bu bağları göstermeyi hedeflemektedir. 

Odamızın da tam üyesi olduğu Uluslararası Peyzaj Mimarlığı Federasyonu (IFLA)`na bağlı tüm ülkelerde çeşitli etkinliklerle kutlanacak olan Dünya Peyzaj Mimarlığı Ayı`nda, peyzaj mimarlığı ile ilgili farkındalık çalışmaları gerçekleştirilecektir. 

Nisan ayı boyunca, Peyzaj Mimarlarının yarattığı alanların, insanların birbirleriyle ve doğayla birlikte büyümelerini nasıl teşvik ettiğini ve kolaylaştırdığını vurgulamak istiyoruz. "Yaşadığınız Her Yerde Biz Varız" sloganı ile çıktığımız yolculukta, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası olarak Nisan ayı boyunca Dünya Peyzaj Mimarlığı Ayı için belirlediğimiz tema; "Birlikte Büyüyoruz" olacaktır. 

- Yakın zamanda çözümlediğimiz genelge sorununda da görüldüğü gibi hem mesleki tanınırlığımız hem de mesleki haklarımız konusunda gücümüzü ortaya koymak için "Birlikte Büyüyoruz",

- Yaşadığımız çevrenin korunması, doğal alanlarımızın artması için "Birlikte Büyüyoruz",

- Peyzaj proje ve uygulamalarıyla yaşanabilir kentlerin oluşturulması için "Birlikte Büyüyoruz"

- Karbon salınımının ve küresel iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması için "Birlikte Büyüyoruz",

- Kullanılabilir su kaynaklarımızın korunması ve sorumlu kullanılması için "Birlikte Büyüyoruz",

- Doğal, kültürel ve tarihi alanlarımızın korunması ve onarımı için "Birlikte Büyüyoruz",

- Güvenli gıdaya erişim için "Birlikte Büyüyoruz",

- Doğal afet riskine karşı açık ve yeşil alanların artırılması için "Birlikte Büyüyoruz",

- Sürdürülebilir bir gelecek için "Birlikte Büyüyoruz",

- Mavi-yeşil altyapıların oluşturulması için "Birlikte Büyüyoruz",

Siz değerli meslektaşlarımızı ve sevgili öğrencilerimizi Odamızın hazırlamış olduğu çıkartmayı kullanarak, ekolojik ve estetik değerler katarak hazırlamış olduğunuz peyzaj mimarlığı projelerinizi ve uygulamalarınızı Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya mecralarında paylaşmaya davet ediyoruz. Gönderilerinizde #WLAM2021 ve #BirlikteBüyüyoruz etiketlerini kullanıp ayrıca Odamızı da gönderilerinizde etiketleyerek, siz de Dünya Peyzaj Mimarlığı Ayı kutlamalarına katılabilirsiniz. 

Bunun yanında Nisan Ayı boyunca ülkemizde akademik eğitim veren Peyzaj Mimarlığı Bölümlerinin Odamız işbirliği ile hazırlamış oldukları videoları da her gün sosyal medya hesaplarımızdan yayınlayarak kamuoyunda mesleğimizin tanınması ile ilgili önemli bir farkındalık yaratacak video etkinlik zinciri oluşturacağız. 

Tüm Dünyadaki meslektaşlarımızın "DÜNYA PEYZAJ MİMARLIĞI AYI" kutlu olsun…

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası

14. Dönem Yönetim Kurulu

 

Okunma Sayısı 102
Fotoğraf Galerisi