TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECTS

Kamuoyu Duyurusu “Peyzaj Mimarları Haklarını Geri Aldı”

GENEL MERKEZ
04.03.2021 (Son Güncelleme: 04.03.2021 12:59:58)

Şu an Mimar ve Mühendis kadrolarında çalışan Peyzaj Mimarları, diğer Mimar ve Mühendisler ile aynı haklara sahip çalışmaya devam edeceklerdir. Kadrosu “Peyzaj Mimarı” olan meslektaşlarımızın genelgeden kaynaklı yaşamış oldukları ücret hak kayıpları da Bakanlığın yazısı ile giderilmiş olup 1 Mart tarihi itibari ile kadrosu Mimar ve Mühendislerle eş değer ücret olacak şekilde düzeltilmiştir.

Bilindiği üzere T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu Mali Yönetim ve Dönüşüm Genel Müdürlüğü`nün 09.01.2021 tarihinde yayınladığı genelge ile kamuda çalışan meslektaşlarımızın (Peyzaj Mimarlarının) tavan ücreti ve statüsü değiştirilerek, kamuda çalışan peyzaj mimarı meslektaşlarımızın aldıkları ücretler ve ek ödemeleri düşürülmüştü.

Genelgenin yayınlanmasından itibaren 14. Dönem Yönetim Kurulu olarak konunun muhatabı tüm kamu kurum ve kuruluşları ile konunun çözümüne yönelik çalışmalar başlatılmıştır. Başta Yönetim Kurulu Başkanımız olmak üzere tüm Yönetim Kurulumuz bu konunun diyalog ile çözülebileceğine olan inancını ilk günden itibaren korumuş ve bunun için yoğun ve kararlı çalışmalar yürütmüştür.

Yürütmüş olduğumuz bu yoğun diyalog sürecinde, meslektaşlarımızın yaşamış olduğu mağduriyet ve mesleğimizin karşı karşıya bırakıldığı haksızlık net bir biçimde yetkili mercilere hem yazılı hem de karşılıklı görüşmeler ile anlatılmış ve taleplerimiz dile getirilmiştir. 

Bu süreçte çözüme yönelik gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda hem camiamızdan hem meslektaşlarımızdan hem de bağlı olduğumuz birlik olan TMMOB`dan aldığımız tam destek çalışmalarımıza güç vermiştir. 

Yürütmüş olduğumuz çalışmalar neticesinde, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı`nın 1 Mart tarihli yazısı ile Peyzaj Mimarlarının 3458 sayılı Mühendislik ve Mimarlık Hakkında Kanun kapsamında olmalarından dolayı, meslektaşlarımızın mimar kadrolarında istihdamının hizmet gerekleri çerçevesinde kurumların takdiri ile yapılabileceğine karar verilmiştir. 

Şu an Mimar ve Mühendis kadrolarında çalışan Peyzaj Mimarları, diğer Mimar ve Mühendisler ile aynı haklara sahip çalışmaya devam edeceklerdir. Kadrosu "Peyzaj Mimarı" olan meslektaşlarımızın genelgeden kaynaklı yaşamış oldukları ücret hak kayıpları da Bakanlığın yazısı ile giderilmiş olup 1 Mart tarihi itibari ile kadrosu Mimar ve Mühendislerle eş değer ücret olacak şekilde düzeltilmiştir.

Yaşadığımız bu yoğun süreçte başta T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK ve Bakanlık yetkilileri, T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Lütfi ELVAN, Kamu Mali Yönetim ve Dönüşüm Genel Müdürü Sayın Yakup TEKİN ve Bakanlık yetkilileri, YÖK Başkanlığı yetkilileri ve TMMOB Yönetim Kurulu olmak üzere; Odamız örgütlülüğü içerisinde yer alan tüm Şube ve Temsilcilik Yöneticilerine, PEMKON Dönem Başkanlığı nezdinde tüm değerli Bölüm Başkanlarımıza ve hocalarımıza, sektörel derneklerimize, sorunun çözülmesinde gerek ilgili Kamu Kurumları gerek Odamızla yürüttükleri çalışmalar ile çözüme çok değerli katkıları olan meslektaş milletvekillerimiz Samsun Milletvekili Sayın Çiğdem KARAASLAN, İstanbul Milletvekili Sayın Eyüp ÖZSOY`a teşekkür ederiz. Ayrıca bu süreçte Odamızın yanında duran tüm meslektaşlarımıza şükranlarımızı sunarız…

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası

14. Dönem Yönetim Kurulu

 Genelgeye erişmek için TIKLAYINIZ 

Okunma Sayısı 1525
Fotoğraf Galerisi