TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECTS

Expo 2016`nın Ardından Soylem-Eylem Konulu Panelimizi Gerçekleştirdirk

ANTALYA
15.11.2016 (Son Güncelleme: 15.11.2016 16:34:16)

PEYZAJ MİMARLARINDAN EXPO`YA VEDA KRİTİĞİ

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Antalya Şubesi ve Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü işbirliği ile 11 Kasım 2016 tarihinde Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Başak Amfi Salonunda "EXPO 2016‘nın ARDINDAN SÖYLEM-EYLEM" konulu bir panel düzenledi. 8-11 Aralık 2016 tarihlerinde Antalya‘da yapılacak olan Peyzaj Mimarlığı 6.kongre öncesi etkinlikler kapsamında düzenlenen panelin açılışında TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Genel Başkanı Ayşegül Oruçkaptan ve TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Antalya Şube Başkanı Keziban Arıcan konuşma yaptı.

Panel Başkanı Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof.Dr. Sibel Mansuroğlu EXPO 2016 Antalya süreci hakkında genel bir bilgi verdiği konuşmasında, EXPO 2016 Antalya kentimizi geliştirici bir fırsat ve güç olarak değerlendirilebildi mi? Kentle bütünlüğü sağlandı mı? STK‘lar ile ilişkisi ne düzeyde kuruldu?  Turizm başta olmak üzere bölge için önemli diğer sektörlere ne düzeyde katkı sağladı? Alan ve çevresinin mevcut dokusu doğal ve kültürel peyzaj özellikleri açısından korunabildi mi? EXPO 2016 Antalya ardından bu alan bundan ne olacak? şeklinde paneli yönlendirici bazı soruları sıraladı.

Panelde konuşmacı olarak Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatcılar Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Peyzaj Mimarları Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Halim Perçin, Peyzaj Mimarları Odası Antalya Şube Yönetim Kurulu Üyesi R. Başak Calayer, Akdeniz Üniversitesi Mimarlık  Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Prof.Dr. Veli Ortaçeşme, Yüklenici Firma Adına Peyzaj Mimarı Tarık Günal ve EXPO 2016 Antalya Ajansı yetkilisi Göktuğ Göktaş konuşma yaptı.

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Antalya Şubesi ve  Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü tarafından panelistlere katkılarından dolayı birer teşekkür plaketi takdim edildiği  panelde "EXPO 2016 Antalya ardından Antalya, bölge ve ülke ekonomisine olumlu etkilerin yaratılması, alana yönelik yapılacak tüm çalışmaların sürdürülebilir yaklaşımların temelinde yürütülmesine; bundan sonra yapılacak tüm çalışmaların Antalya ve Türkiye‘nin tüm dünyada tanıtımına ve özellikle bölgenin ekonomik ve ticari hayatına yapacağı katkıların dönemsel değil de sürdürülebilir olmasına; EXPO alanının çevresi ile bir bütün halinde düşünülerek, Akdeniz‘in doğal, sosyal ve kültürel değerlerini vurgulayan, ülkemizin öne çıkan tüm değerlerini tanıtan yaklaşımların kullanılmasına özen gösterilmesi gerektiği" sonucuna varıldı.

 

Saygılarımızla

TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI ANTALYA ŞUBESİ

12. DÖNEM YÖNETİM KURULU

Okunma Sayısı 273
Fotoğraf Galerisi