TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECTS

Ifla Oğrenci Tasarım Yarışması: Suyla Donüştürmek

GENEL MERKEZ
04.03.2008 (Son Güncelleme: 04.03.2008 16:12:15)

Dünyanın her yerinde iklim değişikliği, doğayı ve yerel hava koşullarını etkiliyor. Çoğu insan bu değişimi doğa ile toplumsal çevre arasındaki bir denge bozukluğu olarak deneyimliyor. IFLA Öğrenci Yarışması, peyzaj mimarlığı, kentsel planlama ve tasarımın belirli katılımını tartışmaya açarak, doğal ve toplumsal çevre arasında yeni bir denge yaratmanın yollarının ortaya konulmasını amaçlıyor.

IFLA (Uluslararası Peyzaj Mimarları Federasyonu) tarafından 30 Haziran - 1 Temmuz tarihleri arasında bu yıl 45‘incisi düzenlenecek olan ‘Suyla Dönüştürmek‘ temalı konferans kapsamında bir de uluslararası öğrenci yarışması düzenleniyor. IFLA 2008 Öğrenci Yarışması‘nın konusu ise, ‘Suyla Dönüştürmek: Cennete Giden Yol?‘. Yarışma ve konferans Apeldoorn Payzaj Mimarlığı Trienali çerçevesinde düzenleniyor.

Hazırlanacak proje önerisine dair verilen görevler ise şöyle sıralanıyor:
- Yerel ve bölgesel bir doğal veya toplumsal çevre problemini tanımlamak ve bu problemi belirli bir alan/bölgeyle ilişkilendirmek.
- Söz konusu problem ve alana ilişkin yeni, özgün ve ilham verici bir çözüm üretmek. Fikirler şu konseptlerin bir veya bir kaçını içermeliler: ütopya, cennet, sürdürülebilirlik, kendine yeterlik.
- Tasarımı yansıtan plan ve görsellerin sunumu. Sunumda çeşitli grafik yöntemlerin kullanılması serbest. Dolayısıyla rekabetin bir tarafı da, öneriyi en verimli şekilde anlatan grafik sunumu hazırlamakta yatıyor. Ölçek seçimi ise serbest.
- En fazla 350 kelimeden oluşan bir özet anlatım metni hazırlanacak. Bu metnin projenin bağlamı, fikirleri, işaret edilen sorunları ve ana hatlarıyla projenin özelliklerini içermesi gerekiyor.

Jürinin seçim kriterleri ise şöyle sıralanıyor:
- Projenin belirtilen çerçeveye uygunluğu.
- Seçilen problemin yalın sunumu.
- İlham verici ve yenilikçi fikirler.
- İlginç planlama ve tasarım.
- Tasarım sürecinin tutarlılığı.

Gönderilen projeler *pdf formatında olacak ve toplamda 50 megabaytı geçmeyen büyüklükte 4 tablodan oluşacak. Orjinal boyutları 45x90 olarak belirlenen formatlarda, projenin sahiplerinin adını belirten hiçbir ibare ver almaması gerekiyor. Yarışmacıların isimleri, oluşturulacak beşinci pdf tablosunda yer alacak. Tüm dosyalar ziplenmiş halde de gönderilebiliyor.

Birincinin 3.500 dolar, ikincinin 2.500 dolar ve üçüncülüğe layık görülen projenin 1000 dolar ödül kazanacağı yarşmanın son teslim tarihi ise, 1 Mayıs 2008.

Daha detaylı bilgi ve başvuru formu için tıklayınız.

 

IFLA 45th WORLD CONGRESS

2008 APELDOORN, THE NETHERLANDS
This competition is sponsored by the IFLA and directed by the Stichting IFLA 2008 (Stichting IFLA 2008 is the acting foundation of the Dutch Society of Landscape Architects - NVTL;  http://www.nvtl.nl/)

THEME: ‘TRANSFORMING WITH WATER, THE WAY TO PARADISE?‘

Throughout the world climate change is affecting the conditions of nature and local weather. Most people experience these changes as an imbalance between nature and the human environment. This IFLA student competition seeks to stimulate the discussion about the specific contribution of landscape and urban planning and design to realize a new balance between nature and the human environment.

UTOPIA

Climate change and its impact on nature and weather conditions is a world-wide phenomenon, but in each region the impact is different. Especially where it concerns changes in water quantities and qualities. What could be the new inspirational ways of planning, new ways of designing flow systems (of water, transport, energy, materials, information, etc.) and designing new spatial environments, that would create new environmental conditions? Are concepts such as ‘utopia‘, ‘autarchy‘ or ‘cradle to cradle‘ still valuable?

THE ASSIGNMENT

You are invited

 • to name the (local, regional) problem in nature or the human environment that you are most intrigued with, and to link the problem to a specific site/region.
 • to invent a new, innovating and inspirational solution for the problem and site. Your ideas should include one or more of the following concepts: utopia, autarchy, paradise, sustainability, self-sufficiency.
 • to present plans and designs, that reflect your ideas. You are free to use a variety of graphic methods to present your ideas. Part of the challenge is to graphically communicate your work as effectively as possible. Scales are free
 • to add a brief (max.350 words) written summary of the project, including project context, ideas and issues addressed and main features

YOU MAY FIND INSPIRATION IN ONE OF THE FOLLOWING SOURCES:

 • An inconvenient truth (film, Al Gore, 2006)
 • Nausicaa of the Valley of the Wind (film, Hayao Miyazaki, 1984)
 • Cradle to Cradle Design (McDonough, Braungart, 2002)
 • Masdar City; green utopia in  the desert (design Foster + Partners, Abu Dhabi‘s Future Energy Company, 2007
 • http://www.smartarchitecture.org/
 • en.wikipedia.org/wiki/autarchy
 • Paradise Lost/Paradise Regained (poems by John Milton, 1665/1671)
 • Rubaiyat (poetry by Omar Khayyam, 11/12th century)

THE COMPETITION IS OPEN TO ALL STUDENTS OF LANDSCAPE ARCHITECTURE
Both individual and group submissions will be accepted, and each student or group is permitted only one entry. Broad interdisciplinary submissions are welcomed, however, a landscape architecture student must lead the team.
JURY AND JURY CRITERIA
The jury consists of three to five members from the IFLA and the dutch NVTL. The competition‘s criteria are:Submission of project conform the assignment

 • Clear presentation of the chosen problem
 • Inspirational and innovating ideas
 • Interesting planning and design
 • Consistency of the designing process

AWARDS
The 1st place award of $3500 will be awarded by the landscape architecture firm HAN GROUP KOREA, the 2d place award (the Zvi Miller Prize) of $2500 by IFLA and the 3d place award of $1000 by the host association.
SUBMISSIONS
Entries must take the form of four (4) board PDF (Portable Document Format) files which when printed at 100% size would be 45X90 cm, not larger than a total of 50 megabytes. These PDF‘s may be sent in one of (2) ways:
1) as submittals to a web-based drop box. The four board PDF‘s shall not identify names, faculty sponsors or schools of teams. Please enclose a fifth PDF file identifying the names of the project team, faculty sponsors and schools of teams,  
Click here to connect to: the web based drop box. Please use info@ifla2008.com as ‘Recipient‘s Email Address‘.
2) as a CD-Rom** with a separate PDF file identifying names, faculty sponsors or school of teams. CD-Rom should be sent to: IFLA2008, POBox 37756, 1030 BJ Amsterdam, The Netherlands
 
 
CLOSING DATE OF SUBMISSIONS: the 1ste of May 2008
If there are any questions regarding the student design competition;
please click here.
Questions regarding the assigment can be submitted until January 31st. These questions will be gathered and answered in a document that will be made available on this website at February 20th the latest. 

 

YORUMLAR

Yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir. e-Posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilir

Toplam 0 adet.

YORUMLAR BÖLÜMÜNÜN KURALLARI:
Yazılan tüm yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir. Moderator yorum yazanlara veya üçüncü kişilere hakaret ya da bu kişilerle ilgili küçültücü sözler içeren yorumları yayına uygun görmez ve siler. Sayfanın niteliğine göre tüm yorumlar moderator kontrolunden geçerek yayınlanıyor olabilir. Bu durumda yorumlarınız anlık olarak yayına girmez. Yine de yayına girmiş olsa dahi moderator daha sonra aynı yorumu yayından kaldırabilir. Moderator kontrollu yayın niteliği taşımayan forumlarda yazılan yorumlar anlık yayına girer fakat moderator yayınının devamında sakınca gördüğü yorumları yayından kaldırabilir. Yazılan yorumların güvenilirliğini artırmak amacıyla yorum yazana ait e-posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilebilir. Bunun için e-posta adresine kontrol bağlantısı içeren e-posta gönderilir ve bu bağlantıya tıklanılması beklenir. Forumlarda yazılan yorumların kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız edici ve yasalara aykırı olmaması çok önemlidir. Yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.


Okunma Sayısı 5368