TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECTS

Odamız 16. Olağan Genel Kurulu Tamamlanmıştır

GENEL MERKEZ
18.03.2024 (Son Güncelleme: 19.03.2024 09:29:54)

Odamızın 2024 - 2026 Çalışma Döneminde görev alacak Yönetim, Denetleme, Onur Kurulları, TMMOB 47. Dönem Yönetim Kurulu, TMMOB Yüksek Onur ve Denetleme Kurulu ile TMMOB Delegasyonu adaylarının belirlendiği 16. Dönem Olağan Genel Kurulu ve Seçimleri 16-17 Mart 2024 tarihlerinde Ankara‘ da tamamlanmıştır.

Odamızın 2024 - 2026 Çalışma Döneminde görev alacak Yönetim, Denetleme, Onur Kurulları, TMMOB 48. Dönem Yönetim Kurulu, TMMOB Yüksek Onur ve Denetleme Kurulu ile TMMOB Delegasyonu adaylarının belirlendiği 16. Dönem Olağan Genel Kurulu ve Seçimleri 16-17 Mart 2024 tarihlerinde Ankara‘ da tamamlanmıştır.

16 Mart 2024 tarihinde Ankara`da yapılan Genel Kurula Genel Merkez, Şube ve İl Temsilciliklerimizden delegelerimiz katılmıştır. 15. Dönem Yönetim Kurulu ve Şube Başkanlarının katılımıyla Anıtkabir ziyaret edilip Atatürk`ün mozalesine Odamızın çelengi bırakılmıştır. Anıtkabir Anı Defterini Odamız 15. Dönem Yönetim Kurulu Yasin OTUZOĞLU imzalamıştır. Ziyaretin ardından Genel Kurul, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı‘nın okunması ile devam etmiştir. 15. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Yasin OTUZOĞLU tarafından yapılan açılış konuşmasının ardından TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Gözlemci Ekrem POYRAZ tarafından TMMOB Başkanı Emin KORAMAZ`ın mesajı iletilmiştir. Konuşmaların ardından Genel Kurul Komisyonlarının seçimine gidilmiştir. Mali İşler ve Bütçe Komisyonu, Yönetmelikler Komisyonu, Kararlar Komisyonu ve Genel Kurul Sonuç Bildirgesi Komisyonu gelen önergeler doğrultusunda çalışmalarını yapmıştır.

2022 - 2024 dönemi çalışmalarının paylaşıldığı sunum 15. Dönem Oda Genel Sekreteri Özay YERLİKAYA tarafından gerçekleştirilirken, Oda mali raporu 15. Dönem Oda Genel Saymanı Cem ATİK tarafından yapıldı. 15. Dönem Denetleme Raporu Gamze YALÇIN ve 15. Dönem Onur Kurulu Raporu Alper ÇABUK tarafından sunulmasının ardından 15 Dönem çalışmaları 16. Dönem delegeleri tarafından oy birliği ile aklanmıştır.

Komisyonlar tarafından yapılan çalışmalar, delegelerin oyları ile karara bağlanmış. Genel Kurul delegeleri tarafından görüş ve düşüncelerin aktarılması sonrasında 16. Dönem Yönetim, Denetleme, Onur Kurulları, TMMOB 48. Dönem Yönetim Kurulu, TMMOB Yüksek Onur ve Denetleme Kurulu ile TMMOB asil ve yedek delegasyon adaylarının listesi divana teslim edilerek Genel Kurul`un ilk günü tamamlandı.

17 Mart 2024 Pazar günü saat 09.00 da oy verme işleminin başlaması ve 17.00 da tamamlanması ile gerçekleştirilen seçimler sonucunda "Çağdaş Peyzaj Mimarları" olarak seçime katılan mavi liste seçilerek Odamızın 16. Dönem Oda ve TMMOB Yönetim Kurulu organları ve delegelerini oluşturdu.

Oda Kurullarına seçilen tüm meslektaşlarımızı kutluyor, görevlerinde başarılar diliyoruz.

Odamız 15. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Yasin OTUZOĞLU`nun açılış konuşması:

Değerli Meslektaşlarım,

16. Olağan Genel Kurulumuza Hoş geldiniz diyor ve sizleri şahsım ve 15. Dönem Yönetim Kurulumuz adına sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

2022-2024 yıllarını kapsayan 15. Dönem Yönetim Kurulu çalışma dönemimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. 20-21 Ocak 2024 tarihinde Odamız Genel Merkez Delegasyon Genel Kurulu ile başlayan sürecimiz, Şubelerimizin Genel kurullarının ardından 16-17 Mart 2024 tarihlerinde gerçekleştireceğimiz TMMOB Peyzaj Mimarları Odası 16. Dönem Olağan Genel Kurulu ile tamamlanacaktır.

Bu zorlu çalışma döneminde coşku ve hüznü bir arada yaşadık.

Geride bıraktığımız 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. Yaşını coşkuyla kutladık. Cumhuriyeti kuran ve bizlere emanet eden Ulu Önder Atatürk`ün "Vatanını seven görevini en iyi yapandır"  sözlerinden ilham alarak hem mesleğimiz hem de ülkemiz için var gücümüzle çalıştık.

6 Şubat 2023`te Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerde 11 ilimizin ve binlerce vatandaşımızın etkilendiği büyük bir felaket yaşadık . Depremin akabinde Odamız; TMMOB ve İl Koordinasyon Kurulları ile birlikte süratle kriz masası kurmuş ve üyelerimizin de desteğiyle depremden etkilenen üyelerimize yardım seferberliği başlatmıştır.

Depremde kaybettiğimiz binlerce canın içerisinde meslektaşlarımız ve öğrencilerimiz de bulunmaktadır. Kaybettiğimiz tüm canlarımıza Allah`tan rahmet diliyor ve halen kalıcı barınma sorunları çözülememiş yurttaşlarımızın da bir an önce sağlıklı ve yaşanabilir barınma imkanlarına kavuşmalarını temenni ediyorum.

Deprem sırasında ve sonrasında olduğu gibi bu alanların yeniden planlanması ve imar edilmesi sürecinde peyzaj mimarlarına çok önemli görevler düştüğünü karar verici makamlara bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Depremin akabinde Odamız tarafından yayınlanan afet raporunda deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılması gerekenleri detaylı olarak hazırlayarak meslektaşlarımız, kamu ve kamuoyu dikkatine sunduk.

Küresel ısınma, iklim değişikliği, gün geçtikçe azalan doğal kaynaklar, afetler, hızla betonlaşan kentler, baskı ve tahrip altında olan doğal ve kültürel peyzaj alanları, ülkemizde ve dünyada uygulanan yanlış politikalar sonucunda, dünya artık neredeyse yaşanmaz hale gelmektedir.

Peyzaj Mimarlığı Mesleği ve sunduğu doğa tabanlı çözümler, bizler ve bizden sonra gelecek kuşaklar ve tüm canlılar için yaşanabilir bir çevre açısından hayati öneme sahiptir. 

Gücünü üyelerinden ve birlikteliğinden alan odamız, bugün olduğu gibi gelecekte de ülkemizin kurucu değerlerine, doğal ve kültürel mirasına, peyzaj mimarlığı mesleğinin haklarına sahip çıkacak ve savunucusu olacaktır.

Yönetim Kurulu olarak göreve geldiğimiz ilk günlerde kamuda çalışan meslektaşlarımız mimar mühendis kadrosundan çıkarılarak tekniker düzeyinde ücretlendirilmiş ve birçoğu geriye yönelik zimmet çıkarılarak ciddi bir hak kaybına uğramıştır. 

Kamuda çalışan meslektaşlarımızın hak kaybının giderilmesi ve mesleğimizin itibarının iadesi amacı ile ilk günden itibaren Odamız tarafından başlatılan mücadelede YÖK, Milletvekilleri, Bakanlıklar, Cumhurbaşkanlığı gibi her düzeyde yapılan ısrarlı girişimler, görüşmeler, yazışmalar ve hazırlanan raporlar sonucunda 2023 yılı Mayıs ayında resmi gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bu sorun tamamen çözüme kavuşmuştur. Bu sürece katkı koyan oda yöneticilerimiz, oda hukuk müşavirliğimiz, oda çalışanlarımız ile meslektaşımız olarak mecliste görev yapan milletvekillerimize bir kez daha teşekkür ederim.

Peki bu edinilen haklar yeterli midir? Elbette mesleğimizin çok daha fazlasını hak ettiğinin bilinciyle çalışmalarımız, Odamızın 15. dönemi boyunca devam etmiştir. Mevzuat Komisyonumuzca yoğun ve özverili çalışmalar sonucunda Peyzaj Mimarlığı Meslek yasası da önceki çalışma dönemimizde tamamlanmış ve kanun yapıcı siyasi partiler ile paylaşılmıştır. 

Mesleki haklarımız için mücadele ederken bir taraftan da bu haklarımızı perçinleyecek, mesleğimizin tanınırlığını ve farkındalığı artıracak çalışmalarımızı da gerek yerel gerek merkezi yönetimlerle göreve geldiğimiz ilk günden bu yana sürdürmekteyiz.

Bu çalışmalarınızın en önemli çıktılarından birisi de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile birlikte yürütüp 2022 yılında protokolünü imzaladığımız ‘Peyzaj Tabanlı Şehircilik Araştırma ve Geliştirme Raporu`dur.  2023 yılı başında tamamlanarak Bakanlığa teslim edilen bu rapor, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde talep edilen Yapı Ruhsat Aşamasında Peyzaj Projelerinin ve kentsel açık ve yeşil alan sistemlerinin bir rehberi niteliğinde olan bir çalışmadır.

Genel Kurul süreçlerimizin tamamlanmasının hemen ardından gerçekleştirilecek olan 2024 yılı mahalli idareler yerel seçimlerinde Peyzaj Tabanlı Şehircilik Araştırma ve Geliştirme Raporumuzu altlık olarak kullanarak yerel yönetimlerle işbirliklerimizi hızlandırma, yapı ruhsat aşamasında peyzaj proje zorunluluğunu uygulatma, kamuda ve yerel yönetimlerde daha fazla meslektaşımızın istihdamı ve söz sahibi olması konularında Genel Merkezimize olduğu kadar Şubelerimize ve Temsilciliklerimize de önemli görevler düşmektedir. 

Bu bilinçle, 31 Mart`ta seçilecek tüm Belediye Başkanları ile iletişime geçecek ve Odamızın tüm organları, kurulları ve bileşenleri ile olarak mesleğimizi ve odamızı çok daha iyi yerlere taşımak için mücadelemizi sürdüreceğiz. 

Yerel seçimlerin ülkenin ana gündeminde olduğu bu günlerde Peyzaj Mimarları Odası olarak Yerel Yönetimler Seçim bildirgemizi hazırlayarak seçime giren tüm siyasi partiler ile paylaştık.

Odamızın 30. Yılını kutladığımız 2024 yılı; mesleğimiz ve odamız adına gerçekleştireceğimiz en büyük etkinlik olan IFLA Dünya Kongresi ile taçlanacaktır. Peyzaj Mimarları Odası tarafından düzenlenecek olan 60. IFLA Dünya Kongresi bu yıl 4-5-6 Eylül tarihlerinde İstanbul`da gerçekleştirilecektir. ‘Code Red For Earth` yani ‘dünya için kırmızı alarm` temasıyla gerçekleştireceğimiz kongremize tüm dünyadan 2000`i aşkın yabancı meslektaşımızın gelmesi beklenmektedir. İstanbul`da gerçekleşecek olan bu dev organizasyon tüm dünyadaki peyzaj mimarları tarafından büyük ilgi görmekte ve heyecanla beklenmektedir.  Tüm üye ve meslektaşlarımızı Odamız tarafından 4-6 Eylül tarihleri arasında İstanbul`da düzenlenecek IFLA Dünya Kongresi`ne davet ediyor, bu önemli kongrenin düzenlenmesinde değerli desteklerinizi bekliyoruz.

Sevgili Meslektaşlarım, 29 yıldır üyesi olduğum Odamızın 4 yıldır Genel Başkanlık görevini büyük bir onurla yürüttüm. Odamızı ve mesleğimizi ulusal ve uluslararası her platformda layığı ile temsil etmeye, ortak akılı esas alan açık şeffaf, hesap verebilir yönetim anlayışı ile üyelerimizin ve mesleğimizin haklarını korumaya azami gayret ettim. Bu genel Kurulumuzda görev süremi tamamlayarak bu büyük sorumluluğu yerine getirmenin verdiği huzur ve mutluluğu bir arada yaşıyorum. Yönetim kurulu üyelerimizin her birine bu zorlu yolculuk sırasındaki değerli katkıları için çok teşekkür ediyorum. 

Yönetim Kurulumuz adına 15. dönemde bizlere bu görevi layık gören tüm üyelerimize ve delegelerimize, bu dönemi başarılı bir şekilde bugüne taşımamızda bizimle birlikte yol alan şube yönetim kurullarımıza, temsilciliklerimize, komisyonlarımıza, bilim ve danışma kurullarımıza, hukuk müşavirlerimize, mali müşavirimize, diğer paydaş meslek kuruluşlarına, tüm paydaşlarımıza, öğrencilerimize ve özellikle de oda çalışanlarımıza teşekkürlerimizi sunuyorum. 

Odamızın Kuruluşunda büyük emekleri olan değerli Kurucularımız ve geçmiş dönem Başkan ve Yönetim kurullarına emekleri için teşekkür ediyorum.

Bu süreçte hep yanımda ve bana destek olan sevgili Eşim Nesrin, Oğlum Ali`ye, şirketimizdeki tüm çalışma arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum.

16. Olağan Genel Kurulumuzun üyelerimiz, mesleğimiz ve ülkemiz adına başarılı geçmesini diliyor,  Genel Kurulumuza katılım sağlayarak demokratik ve adil bir Genel Kurul süreci oluşmasını sağlayan tüm meslektaşlarımıza ve katılımcılara teşekkür ediyorum. Yeni dönemde seçilecek yönetim kurullarımıza çalışmalarında başarılar diliyorum. 

Birlikte daha güçlüyüz

Yasin OTUZOĞLU

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası

15. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı

 

Okunma Sayısı 203
Fotoğraf Galerisi