TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECTS

Basın Açıklaması | Gazeteci Yaman Kaya’Ya Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz.

BURSA
14.11.2023 (Son Güncelleme: 17.11.2023 16:06:29)

Basın açıklamasına Şubemizi temsilen Şube Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Fulya AKFİDAN SEVİM ve Danışma Kurulu Üyemiz Sn. Necla ÖZKAPLAN YÖRÜKLÜ katılım sağlamıştır.

 BASIN AÇIKLAMASI | GAZETECİ YAMAN KAYA`YA YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ.

Bileşeni olduğumuz Bursa İl Koordinasyon Kurulu olarak 14 Kasım saat 12:30`da BAOB Ortak Toplantı Salonu`nda Gazeteci Yaman KAYA`ya yapılan saldırıyı kınamak adına basın açıklaması gerçekleştirildi.


Basın açıklamasına Şubemizi temsilen Şube Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Fulya AKFİDAN SEVİM ve Danışma Kurulu Üyemiz Sn. Necla ÖZKAPLAN YÖRÜKLÜ

katılım sağlamıştır.

Basın Açıklamasını TMMOB BURSA İL KOORDİNASYON KURULU adına Mimarlar Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı ve TMMOB Bursa İKK Sekreteri Sn. Şirin RODOPLU ŞİMŞEK okumuştur.

"Bursa Basının cesur kalemi, Başka Gazete Genel Yayın Yönetmeni Yaman KAYA, dün akşam iş yerinden ayrıldığı sırada aracıyla seyir halindeyken uzunca bir süre kendisinin çıkışını beklediği anlaşılan kimliği belirsiz bir kişi tarafından silahlı saldırıya uğramış ve şans eseri olaydan yara almadan kurtulmuştur.


Bursa` daki Akademik Odaların ve özellikle TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu` nun kent suçlarına karşı yürüttüğü mücadelenin en yakın takipçilerinden ve bu mücadeleyi kaleme alan gazetecilerinden olan Yaman Kaya` ya yapılan bu hain saldırıyı lanetliyoruz.


Gazetecilere yönelik hak ihlallerinin, haber engellemelerinin ve medya kuruluşlarına baskıların artarak devam ettiği ülke koşullarında benzer vakalar ne yazık ki basınımızın can güvenliğinin de olmadığının açık göstergesidir.


Bursa` da pek alışık olmadığımız bu olay gerçekleri yazan bir gazeteciyi susturmaya yöneliktir. Ucu nereye dokunursa dokunsun üzerine gidilmesi ve olayın aydınlatılması benzer vakaların tekrar etmemesi için bir zorunluluktur. 


Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme araçlarının en önemlisi olan basınımıza yapılan ve bu hain saldırıyı TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu olarak bir kez daha kınıyor ve Bursa Emniyeti` nin konunun aydınlatılması ve faillerin cezalandırılması için ivedi olarak gereğini yapmasını istiyoruz."


TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Bursa Şubesi

3. Dönem Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı 2
Fotoğraf Galerisi