TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECTS

14. Pmogenç Yaz Kampı Başarı Ile Tamamlandı

GENEL MERKEZ
28.08.2023 (Son Güncelleme: 10.10.2023 12:14:11)

Yaz Kampımızın gerçekleşmesi için destek veren Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Tarım Peyzaj A.Ş.`ine, Odamızın Bursa Şubesine, eğitmenlerimize, öğrencilerimize ve sponsorlarımıza teşekkür ederiz.

 Odamız tarafından Öğrenci Üye Komisyonumuz PMOGençli öğrencilerimizin Oda aidiyetinin kurulması, bir arada üretim ve karar alma süreçlerinin tecrübe edinilmesi ve teori ve pratiğin birleştirilmesi amacıyla düzenlenen PMOGenç Yaz Kamplarının bu yıl 14.`sü Bursa`da "Peyzaj Tabanlı Şehircilik" temasıyla gerçekleştirilmiştir.

Bu amaçlar ile 13 Ağustos 2023 tarihinde tanışma toplantısı ile başlayan 14. PMOGenç Yaz Kampımız, 14 Ağustos 2023 tarihinde çalışma alanlarının gezisiyle sürmüş, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Tarım Peyzaj A.Ş. iş birliği ve Turgutlu Botanik ile Anadolu Fidancılık firmalarının destekleriyle stüdyo çalışmaları, eğitim seminerleri, sunumlar ve mesleki sohbetler ile devam etmiştir. 

14. PMOGenç Yaz Kampı boyunca Odamız ilke ve amaçları etrafında hem mesleğimizin gelişimine hem de öğrencilerimizin bilgi birikimlerinin, kişisel gelişimlerinin artarak ülkesine karşı olan sorumluluklarının farkındalığını artırmak amacıyla proje çalışmalarının yanında Mustafa Özgür TUNÇ ve Tarkan BAŞSOY`un suyun önemi ve sürdürülebilir "Peyzaj Alanlarında Sulama Sistemleri" eğitimi, İzmir Şube Yönetim Kurulu Üyemiz İzmir Demokrasi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurdan Erdoğan`ın "Peyzaj Performans Analizi" eğitimi, İsa Eren AKBIYIK`ın "Eskiz Atölyesi" eğitimi, sponsorlarımızdan Anadolu Fidancılık fidanlığına gerçekleştirilen "Teknik Gezi" etkinliği ve rehber eşliğinde "Bursa Tarih ve Kültür Gezisi" etkinliği gerçekleştirilmiştir. 

15 günlük çalışmanın sonucunda 18 farklı üniversiteden yaz kampımıza katılan 40 PMOGenç Üyesi öğrencilerimiz, "Peyzaj Tabanlı Şehircilik" yaklaşımıyla Bursa için kent ölçeğinde "Peyzaj Master Plan" çalışması ile kentin mevcut durumu belirleyip gelecek projeksiyonlarını ortaya koymuş; "Hatice Sultan Türbesi ve Çevresi"ne ilişkin park tasarımı gerçekleştirmiş, Çeltik Köy sınırları içerisinde tarım arazilerinin arasında yer alan belediyeye ait araziye ise iyi tarım uygulamalarının uygulamalı bir şekilde öğretileceği; yenilebilir peyzaj, gıda güvenliği, biyoçeşitlilik kavramlarının işlendiği "Çeltik Köy Doğa Kampüsü" tasarımı önerilmiştir. 

Prof. Dr. Gül SAYAN ATANUR yürütücülüğünde gerçekleştirilen 14. PMOGenç Yaz Kampına TMMOB Peyzaj Mimarları Odası 15. Dönem Yönetim Kurulu`ndan Genel Başkan Yasin OTUZOĞLU, 2. Başkan Barış IŞIK, Genel Sekreter Özay YERLİKAYA, Genel Sayman Cem ATİK, Bursa Şube Başkanı Fulya AKFİDAN SEVİM, Şube 2. Başkanı Doç. Dr. Merve ERSOY MİRİCİ, Şube Yazmanı Arş. Gör. Dr. Osman ZEYBEK, Şube Yönetim Kurulu Üyesi Vural YALÇIN ile Doç. Dr. Emrah YALÇINALP, Doç. Dr. Nurdan ERDOĞAN, Doç. Dr. Ahmet Oktan NALBANTOĞLU, Sektör Temsilcileri Cemil Hamdi OKUMUŞ, Ezel Yağmur ÇEBİ OKUMUŞ, Mehmet Cemil AKTAŞ, Barış KALYONCUOĞLU, İsa Eren AKBIYIK, Mustafa Özgür TUNÇ, Tarkan BAŞSOY, Araştırma Görevlileri Hatice Oya EŞBAH, Merve DİLMAN GÖKKAYA, Onur AKSOY, Buse Nur ÇIRAK, Nazlı Deniz ERSÖZ katılarak öğrencilerle çeşitli çalışmalar yürütmüştür.

Yoğun geçen kamp programının ardından 27 Ağustos 2023 tarihinde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ, Tarım Peyzaj A.Ş. Genel Müdürü Semih POLAT, Tarım Peyzaj A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Yıldız GEYİK ile belediye ve Tarım Peyzaj A.Ş. yöneticileri, Odamız Genel Sekreteri Özay YERLİKAYA, Bursa Şube Başkanı Fulya AKFİDAN SEVİM, Şube 2. Başkanı Doç. Dr. Merve ERSOY MİRİCİ, Şube Yazmanı Arş. Gör. Dr. Osman ZEYBEK, Şube Yönetim Kurulu Üyesi Vural YALÇIN, Kampın yürütücüsü Prof. Dr. Gül SAYAN ATANUR, Bursa Şube Teknik Personeli Sıla DURUKAN, Genel Merkez Teknik Personelleri Bilal Emre ARSLAN ve Hüseyin Burak SEVİM`in katılımıyla "Proje Sergisi" gerçekleştirilmiştir. Sergide Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ; ilgi ve beğeni ile dinlediği proje çıktılarının Bursa ilinde uygulanmasına yönelik bir irade sergileyeceklerini ifade etmiştir. Peyzaj Mimarlığı mesleğinin kentlerimiz ve dünyamız için olan önemine vurgu yapan AKTAŞ, PMOGenç üyesi öğrencilerimize iyi birer Peyzaj Mimarı olarak ülkelerine ve yaşadığımız dünyaya katkı sağlayacak çalışmalar yapmalarını öğütlemiştir. Sergi sonunda  Tarım Peyzaj A.Ş. Genel Müdürü Semih POLAT, Tarım Peyzaj A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Yıldız GEYİK ve Prof. Dr. Gül SAYAN ATANUR`un teşekkür plaketleri Oda Genel Sekreterimiz Özay Yerlikaya tarafından takdim edilmiştir. PMOGençli öğrencilerimizin katılım belgeleri Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ, Tarım Peyzaj A.Ş. Genel Müdürü Semih POLAT, Tarım Peyzaj A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Yıldız GEYİK ve Prof. Dr. Gül SAYAN ATANUR tarafından takdim edilmiştir. 

Peyzaj Tabanlı Şehircilik bilincin aşılandığı, tüm öğrenci, akademisyen, sektör ve Oda temsilcilerimizin tecrübelerini paylaştığı Yaz Kampımızın gerçekleşmesi için destek veren Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Tarım Peyzaj A.Ş.`ine, Odamızın Bursa Şubesine, eğitmenlerimize, öğrencilerimize ve sponsorlarımıza teşekkür ederiz.

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası

15. Dönem Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı 118
Fotoğraf Galerisi