TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECS

Perşembe Sohbeti Ankara`nın Dereleri / Mayıs 2019

GENEL MERKEZ
10.05.2019 (Son Güncelleme: 17.05.2019 10:02:09)

13 Mayıs Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü etkinlikleri kapsamında Mayıs ayı Perşembe sohbetinde "Ankara`nın Dereleri" ni konuşmaya tüm üyelerimizi bekliyoruz.

 

13 Mayıs Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü etkinlikleri kapsamında Mayıs ayı Perşembe sohbetinde "Ankara`nın Dereleri" ni konuşuyoruz.

 

"Diyelim ki eviniz Çayyolu semtinde ve her gün Cebeci ya da Dikimevi`ndeki işyerinize gidip geliyorsunuz. Sadece tek yönde, her gün, en az 15 üzeri kapatılmış derenin üstünden geçtiğinizin farkında mısınız?"

 


"Kavaklıdere, İmrahor Deresi, Dikmen Deresi, Cevizlidere, Kirazlıdere, İncesu, Çubuk Çayı, Hatip Çayı, Ankara Çayı… Bir zamanlar Ankara`nın dereleri saymakla bitmezmiş. Ankara`nın akarsuları arasında en önemlileri (her üçü de birleşerek Ankara Çayı`nın oluşturan) İncesu, Hatip Çayı ve Çubuk Çayı`dır. Kısaca hatırlatmak gerekirse; Gölbaşı`nda, Mogan ve Eymir`den doğan İncesu, İmrahor Vadisi`ni geçtikten sonra Kolej – Abdi İpekçi Parkı – Atatürk Bulvarı – Ulus yoluyla Hipodrom civarında Hatip Çayı`na katılır(dı). Kalecik`teki İdris Dağı`ndan doğan Hatip Çayı ise Lalahan – Kayaş – Mamak – Hatip Çayırı – Altındağ`dan sonra İncesu`yu da alarak Çubuk Çayı`na akardı) (Hatip Çayı`nın Ankara Kalesi ve Hıdırlık Tepesi arası Bent Deresi olarak bilinir). Çubuk`taki Aydos Dağı`ndan doğan Çubuk Çayı`na gelince; Solfasol, Keçiören, Etlik yoluyla akan Çubuk, Ankara`nın ayakta kalan tek tarihi köprüsü olan Selçuklu eseri Akköprü`den sonra Hatip-İncesu ile birleşir. En sonunda Ankara Çayı adını alan ve bir kısmını AOÇ`de gördüğümüz bu son akarsuyumuz yolculuğuna Sakarya Nehri`ne doğru devam ederek Ankara`yı terk eder…"

 

Eski fotoğraflarda gördüğümüz derelerin bugün hemen hiçbiri yok. Bugün değişen yaşam standartlarımıza ve nüfusa bağlı olarak kentsel altyapının önemli bir parçası olan dereleri konuşacağız.

 


Detayları aşağıda bulunan etkinliğe tüm ilgililerin katılımlarını bekliyoruz.

 

 

Konu    : Ankara‘nın Dereleri

Sunum : Hasan Akyar (Çevre ve İnşaat Yüksek Mühendisi)

Tarih    : 16 Mayıs 2019 - Perşembe

Saat     : 19.00

Yer       : TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Genel Merkez
             Konur 2 Sokak 34 / 8 Kızılay /Ankara

 

 

 

Okunma Sayısı 131
Fotoğraf Galerisi