13 MAYIS

20 NİSAN CUMARTESİ   


SALDA’YA DOKUNMA! 03.02.2019/CUMHURİYET

BASINDA ODAMIZ

Yayına Giriş Tarihi: 04.02.2019
Güncellenme Zamanı: 04.02.2019 13:34:08
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 04.02.2019 12:01:35

 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Salda Gölü çevresinde yaklaşık 300 bin metrekarelik alana Millet Bahçesi yapılacağını açıklamasına büyük tepki var. Kurum’a meslek odaları ve sosyal medyadan da yurttaşlar tepki gösterip Salda Gölü’nün olduğu gibi kalmasını istedi.
 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum`un Salda Gölü çevresinde yaklaşık 300 bin metrekarelik alana Millet Bahçesi yapılacağını açıklamasına büyük tepki var. Kurum`a meslek odaları ve sosyal medyadan da yurttaşlar tepki gösterip Salda Gölü`nün olduğu gibi kalmasını istedi.

 

ŞİMDİ BİLE YOĞUN KULLANIMLI`

Peyzaj Mimarları Odası Genel Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, Salda Gölü`nün korunması gereken bir alan olduğunu belirterek, Millet Bahçesi yapıldığında bunun pek mümkün olamayacağını söyledi. Oruçkaptan, "Anladığım kadarıyla bakanlıkların turizm hedefli projeleri var. Bunu da Millet Bahçesi adı altında değerlendirmek istiyorlar. Millet Bahçesi`nin kriterleri ortada yok. Piyasası yok yönetmeliği yok. Millet Bahçesi`nde ne olacak ne olmayacak belli olmadığı için Millet Bahçesi ilan edilen birçok yer aslında kent parkı, bahçe değil. Bahçe özellikleri çok farklı bir şey. Oda olarak bir çalıştay yaptık. Nasıl olması gerektiği ile ilgili açıklama yaptık. Bahçe özelliği taşıması lazım, çok fazla yeşil alan olmalı. Salda Gölü bir tabiat parkı" dedi. Oruçkaptan Millet Bahçeleri`ni TOKİ`nin yaptığına değinerek şöyle devam etti: "TOKİ Türkiye`de inşaat sektörünün kalitesiz ve betona dönmesinin en büyük sebeplerinden birisi. Millet Bahçesi ilan edilen yerlerin daha sonra neye dönüştürüleceğini de çok bilmiyoruz. Bu kararı doğru bulmuyoruz. Dünyada nadir görülen bir yer olan Salda Gölü korunmaya alınmalı. Çevresinde çok özel bir bitki dokusu var. Şu anki haliyle bile çok yoğun kullanımlı. Millet Bahçesi olamaz. Uygulamaya konulursa yasal yoldan tepkimizi koyarız."

 

Haberin tamamı içintıklayınız. 

 

Okunma Sayısı: 54

Tüm Basında Odamız

 TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI
 Konur 2 sokak No:34/8 Kızılay/ANKARA
 TEL: (0312) 418 62 50 FAKS: (0312) 419 64 27
 e-POSTA:

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz. 
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.