13 MAYIS

20 NİSAN CUMARTESİ   


SALDA GÖLÜ`NE MİLLET BAHÇESİ YAPILACAĞI DUYURULMUŞTU; MESLEK ODALARI VE ÇEVRECİLERDEN TEPKİ: PROJEDEN VAZGEÇİN. 03.02.2019/T24

BASINDA ODAMIZ

Yayına Giriş Tarihi: 04.02.2019
Güncellenme Zamanı: 04.02.2019 11:40:56
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 04.02.2019 11:40:40

 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum`un Burdur’da doğal güzelliğiyle ve kum yapısıyla öne çıkan Salda Gölü’ne Millet Bahçesi yapılacağının duyurmasının ardından başta meslek örgütleri ve çevreciler olmakla birlikte pek çok kesimden karara tepki geldi.
 

 Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum‘un Burdur`da doğal güzelliğiyle ve kum yapısıyla öne çıkan Salda Gölü`ne Millet Bahçesi yapılacağının duyurmasının ardından başta meslek örgütleri ve çevreciler olmakla birlikte pek çok kesimden karara tepki geldi.


Cumhuriyet‘ten Zehra Özdilek‘e konuşan Peyzaj Mimarları Odası Genel Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, Salda Gölü`nün korunması gereken bir alan olduğunu belirterek, Millet Bahçesi yapıldığında bunun pek mümkün olamayacağını söyledi. Oruçkaptan, "Anladığım kadarıyla bakanlıkların turizm hedefli projeleri var. Bunu da Millet Bahçesi adı altında değerlendirmek istiyorlar. Millet Bahçesi`nin kriterleri ortada yok. Piyasası yok yönetmeliği yok. Millet Bahçesi`nde ne olacak ne olmayacak belli olmadığı için Millet Bahçesi ilan edilen birçok yer aslında kent parkı, bahçe değil. Bahçe özellikleri çok farklı bir şey. Oda olarak bir çalıştay yaptık. Nasıl olması gerektiği ile ilgili açıklama yaptık. Bahçe özelliği taşıması lazım, çok fazla yeşil alan olmalı. Salda Gölü bir tabiat parkı" diye konuştu.


Oruçkaptan Millet Bahçeleri`ni TOKİ`nin yaptığına değinerek şöyle devam etti:


"TOKİ Türkiye`de inşaat sektörünün kalitesiz ve betona dönmesinin en büyük sebeplerinden birisi. Millet Bahçesi ilan edilen yerlerin daha sonra neye dönüştürüleceğini de çok bilmiyoruz. Bu kararı doğru bulmuyoruz. Dünyada nadir görülen bir yer olan Salda Gölü korunmaya alınmalı. Çevresinde çok özel bir bitki dokusu var. Şu anki haliyle bile çok yoğun kullanımlı. Millet Bahçesi olamaz. Uygulamaya konulursa yasal yoldan tepkimizi koyarız."

 

Haberin tamamı için tıklayınız

 

Okunma Sayısı: 48

Tüm Basında Odamız

 TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI
 Konur 2 sokak No:34/8 Kızılay/ANKARA
 TEL: (0312) 418 62 50 FAKS: (0312) 419 64 27
 e-POSTA:

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz. 
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.