25 MART PAZARTESİ   

YOL VE OTOPARK GÜNÜMÜZDE ÖNEMLİ BİR İHTİYAÇ AMA BU İHTİYAÇ YEŞİL ALANLARDAN GİDERİLEMEZ.

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 03.01.2019
Güncellenme Zamanı: 04.01.2019 10:14:01
Yayınlayan Birim: TRABZON

 

Güncellenme Zamanı: 03.01.2019 14:26:44

 Kendisinden bahsedilen her yazıda yeşiliyle ve doğal güzellikleriyle anılan Trabzon`un şehir merkezindeki kişi başına düşen yeşil alan miktarı incelendiğinde yeşil fakiri bir şehir merkezimiz olduğu anlaşılmaktadır. Trabzon halkının yarısından fazlasının İl ve ilçe merkezlerinde yaşadığı düşünülürse yeşil alanlarımızın azlığı ve az olan yeşil alanlarımızın önemi daha iyi anlaşılacaktır.


Ülkemizde, modern insanın gereksinimleri her geçen gün değişmekte bu da farklı ihtiyaç ve sorunların oluşmasına neden olmaktadır. Son bir yıl içerisinde ülkemizdeki motorlu araç sayısı %5,4 artış göstermiş bu da yol ve otopark ihtiyacını beraberinde getirmiştir.


Kent merkezindeki nüfus, araç sayısının artışı yalnızca alt yapı ihtiyaçlarını değil yeşil alana olan ihtiyacı da bir o kadar artırmıştır. Şehir merkezinde yaşayan insanların sağlık sorunlarının önemli bir bölümünü oluşturan, psikolojik sorunların giderilmesinde ve oluşmadan önlenmesinde yeşil alanların önemi bilinmesine rağmen bu güne kadar yeşil alanlara gereken önem gösterilmemiştir.


Trabzon özelinde şehir merkezlerinde yaşayan insan ve araç yoğunluğunun artması sonucunda ulaşım sorunlarının ve otopark ihtiyacının olduğu bilinmekte ancak bu ihtiyaçların giderilmesi için hazırlanan projelerde insanların bir diğer ihtiyacı olan yeşil alanların yok edilmesi projecilik mantığına aykırıdır kabul edilemez.


Gazi Paşa Yokuşunun  Atatürk Bulvarına köprüyol ile bağlandığı ve Ganita Moloz Yolunun Deniz tarafında geçmişten günümüze gelmeyi başarmış ve insanımızın beğenisini kazanmış yeşil alan ve üzerinde bulunan Alle (Sıralı) ağaçlar Karayolları 10. Bölge Müdürlüğünün yapmış olduğu proje ile Mevcut Yolu genişletmek ve  Otopark oluşturmak amacıyla Trabzon Büyükşehir Belediyesi`nin uygulamaya başlanması  sonucunda  yok edilmektedir.


Karayolları 10. Bölge Müdürlüğünün ve  Trabzon Büyükşehir Belediyesi`nin bu amaçsız yol genişletme projesini acilen durdurması ve ağaçları kesmek yetine  farklı çözümler üretmesi gerekmektedir. 
Aksi takdirde projenin ilerleyen zamanlarda daha büyük sorunlara yol açacağı görülmektedir.


İlgili kurumlara bu durum sorulduğunda ağaçların vasıfsız olduğu, diğer ağaçların taşınması İçin Samsun`dan gerekli ekipmanların getirildiği  cevabı ile karşılaşılmaktadır.  Oysa tek bir yeşil yaprak bile taşıyan her ağacın doğada üstlendiği bir görev olduğu unutulmamalıdır. Çevre sorunlarımızın giderek arttığı günümüzde akılcı çözümler hayata geçirilmeli, yeşil alanların kıymeti bilinmelidir.

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
Trabzon Şubesi

 

Okunma Sayısı: 57

Tüm Şube Haberler
Tüm Haberler

 TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI
 Konur 2 sokak No:34/8 Kızılay/ANKARA
 TEL: (0312) 418 62 50 FAKS: (0312) 419 64 27
 e-POSTA:

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz. 
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.