TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECS

Ricardo Disperati`yi Uğurluyoruz

GENEL MERKEZ
01.12.2018 (Son Güncelleme: 05.12.2018 15:30:54)

Peyzaj Mimarlığı mesleğinin emekçilerinden, mesleğe ve üretim sektörüne büyük hizmetleri olan, bir çok peyzaj mimarının yetişmesine katkısı olan, peyzaj mimarisi derneği kurucularından, meslektaşımız Esra Ekim Disperati`nin eşi, sevgili Riccardo DISPERATI kaybettik.

 

Peyzaj Mimarlığı mesleğinin emekçilerinden, mesleğe ve üretim sektörüne büyük hizmetleri olan, bir çok peyzaj mimarının yetişmesine katkısı olan, peyzaj mimarisi derneği kurucularından, meslektaşımız Esra Ekim Disperati`nin eşi, sevgili Riccardo DISPERATI dün vefat etmiştir.

 

Ailesinin ve sevenlerinin acısını paylaşıyor, sabır ve başsağlığı diliyoruz.


Ricccardo DISPERATI`nin cenazesi Salı günü (04.12.2018) saat 11:00‘da St. Esprit Kilisesinde (Harbiye Radyo Evi Karşısı) yapılacak törene müteakiben Pangaltı Tayyareci Fehmi Sokak Latin Katolik Mezarlığı`na defnedilecektir.

 

  

 

Ricccardo DISPERATI kimdir?


1946 yılında İtalya`da doğan Ricccardo DISPERATI Gardenia işletmesinin sahibiydi. 1953 yılında babası Renvo Rino Disperati tarafından Yalova‘da kurulan işletme uzun yıllar sektörün gelişiminde büyük rol oynamıştır. Babasının Atatürk`ün bahçıvanlığını yaptığı bilinmekte olan Ricccardo Disperati, 1948`de uzman olarak Büyüdere fidanlığına gelen babası ve ailesi ile birlikte Türkiye`de yaşamaya başlamış, 1964 yılında İstanbul İtalyan Lisesi, 1976 yılında ise Ankara Üniversitesi Bahçe Bitkileri Kültürleri ve İslahı bölümünden  Ziraat Yüksek Mühendisi olarak mezun olmuştur. 1974 yılından itibaren bitki üretimi ve peyzaj alanında çalışan aile şirketinin bünyesinde  fiilen çalışmıştır. Kendisi aynı zamanda mesleki araştırmalar ve ticari nedenlerle birçok ülkede çalışmalarda bulunmuş ufku geniş bir bilim insanıdır.

 

Okunma Sayısı: 636
Fotoğraf Galerisi