TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECS

Asgari Ücret Protokolü Iptaline Tmmob Üyelerinden Faks Eylemi

GENEL MERKEZ
29.11.2018 (Son Güncelleme: 10.12.2018 10:29:33)

TMMOB’ye bağlı Odaların binlerce mühendis, mimar, şehir plancısı üyesi, TMMOB ve SGK arasında imzalanmış ve sonrasında SGK tarafından hukuksuz bir biçimde tek taraflı fes edilmiş asgari ücret protokolü`nün yeniden uygulamaya girmesi konusunda SGK’ya faks çekiyor.

 

TMMOB`ye bağlı Odaların binlerce mühendis, mimar, şehir plancısı üyesi, TMMOB ve SGK arasında imzalanmış ve sonrasında SGK tarafından hukuksuz bir biçimde tek taraflı fes edilmiş asgari ücret protokolü‘nün yeniden uygulamaya girmesi konusunda SGK`ya faks çekiyor.

 

Türkiye‘nin her yerinden TMMOB üyesi binlerce mühendis, mimar ve şehir plancısı‘nın SGK‘yı göreve davet eden yazısı şöyle:

 

T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI`NA,

 

 

TMMOB ile SGK arasında 2012 yılının Temmuz ayında "T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI İLE TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ" imzalanmıştır.

 

Protokolün imzalanması ardından yürütülen çalışmalar sonucu mühendis, mimar ve şehir plancılarının TMMOB tarafından duyurulan ücretin altında işe başlatılması ile SGK`ya eksik prim ödenmesinin önüne geçilmeye çalışılmıştır. Yürürlüğe konduğu günden itibaren bu protokol ile mühendis, mimar ve şehir plancılarının istihdam edildiği çalışma alanları disipline edilmiş ve kayıt dışılığın önlenmesinde ciddi adımlar atılmıştır.

 

SGK, 2017 yılı Nisan ayına gelindiğinde işbirliği protokolünü tek taraflı olarak feshettiğini duyurmuştur. Protokol hükümleri gereği tek taraflı iptal işleminin mümkün olmamasına karşın SGK bu tutumunu sürdürmüştür.

 

Protokolün iptal edilmesi; mühendis, mimar ve şehir plancılarının hak kaybına uğraması ve SGK`nın pirim kaybına uğraması anlamına gelmektedir.

 

TMMOB ile kurumunuz arasında imzalanan işbirliği protokolünün acilen yeniden yürürlüğe koyulmasını sizlerden rica ediyoruz.

 

Saygılarımla.

 

 

Ad Soyad                              


Meslek                       


İmza 

 

SGK`ya çekilecek faks için numaralar şöyle,

 

Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü

0312 432 48 75

spgm@sgk.gov.tr 

 

Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanlığı

0312 431 73 19 

kadimdaire@sgk.gov.tr 

 

 

Okunma Sayısı: 63
Fotoğraf Galerisi