TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECS

Sakarya Peyzaj Ve Süs Bitkiciliği Festivaline Katıldık

GENEL MERKEZ
26.09.2018 (Son Güncelleme: 09.11.2018 15:40:25)

26 Eylül 2018 tarihinde Sakarya Sapanca Kırkpınar Sahilinde başlayan Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali‘ne katıldık.

 

26 Eylül 2018 tarihinde Sakarya Sapanca Kırkpınar Sahilinde başlayan Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali‘ne Yönetim Kurulumuz adına 2. Başkanımız Yasin OTUZOĞLU katılım sağlayarak açılış konuşması yapmıştır. 2. Başkanımız Yasin OTUZOĞLU‘nun konuşması şöyledir:

 

"Sayın Valim,

Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım,

Sayın Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkanları ve Yöneticileri,

Sayın Sektörümüzün Önde Gelen Temsilcileri,

Değerli Katılımcılar,

Hepinizi şahsım ve Peyzaj Mimarları Odası Yönetim Kurulu adına saygı ile selamlıyorum.

 

Peyzaj mimarlarının çatı mesleki örgütü olan Odamız, kuruluşundan günümüze kadar gelişerek, bugün 6 ilimizde şube olarak, 19 ilimizde ve 2 ilçemizde ise temsilcilik olarak toplam 6.900 üyemizle, ve 400`lü rakamlara ulaşan tescilli peyzaj mimarlığı hizmeti veren kuruluşlarla, ülkemizin peyzaj değerlerinin korunması, geliştirilmesi ve her geçen gün artan nitelikli yeşil alan üretimine katkı vermeye çalışmaktadır.

 

Günümüzde artan kentleşme ve beton yoğunluğuna karşın, konut ölçeğinden başlayarak, sokakların, meydanların, mahallelerin, kentlerin, parkların, okulların, hastanelerin, fabrikaların, havalimanları, otoyol ve demiryolları gibi ulaşım projelerinin, turizm yatırımlarının sahillerin, doğal alanlar ve milli parkların ve şu anda sayamayacağım birçok alanda, doğayı yaşamın içine taşımak, kaybedileni geri kazanmak ve insanlarımız için daha yeşil ve yaşanabilir alanlar yaratmak göreviyle peyzaj mimarları bu sektörün gerek planlama ve projelendirme, gerekse uygulama ve mesleki kontrollük hizmetleri adına sektörün ana unsuru olarak çalışmaktadır.

 

Gelişen ülkemizde bu amaçla kamuda ve özel sektörde daha çok peyzaj mimarı istihdamına ihtiyaç vardır. Bu nedenle Peyzaj Mimarları Odası olarak sektörle birlikte çalışmanın önemli olduğunu düşünüyoruz.

 

Süs bitkileri peyzaj proje ve uygulamalarının ana unsuru olarak mesleğimizle içi içe olan sektörlerin başındadır. Bu nedenle yönetim olarak bu faaliyet dönemimizde süs bitkileri sektörü ile birlikte yapmayı planladığımız çalışmalar vardır.

 

Peyzaj Mimarları Odası olarak yerli üretimimizin gelişmesi ve ülkemizdeki proje ve uygulamalarda yerli bitkilerin kullanılması gerektiğini önemle savunuyoruz. Daha güçlü bir üretim ve sektörün oluşmasının yolu peyzaj mimarları ve süs bitkileri üreticileri arasındaki iletişim ve ortak çalışmaların arttırılması ile mümkün olacaktır. Peyzaj Mimarları Odası olarak İstanbul Şubemiz tarafından festival programı içinde yarın 14.00`de düzenlenmiş olunan "Peyzaj Projelerinde Süs Bitkileri Kullanımı" konulu konferansa hepinizi davet ediyorum.

 

Bu bağlamda bu yıl ilk defa düzenlenen Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkileri Festivalinin tüm sektörümüz adına verimli geçmesini diliyor, sözlerimi tamamlarken en içten saygı ve sevgilerimi sunuyorum."

 

26 - 29 Eylül 2018 tarihlerinde devam edecek festival de üyelerimizin katılımını ve Oda standımızı ziyaret etmelerini bekleriz.

 

Okunma Sayısı: 141
Fotoğraf Galerisi