18 OCAK CUMA   

DOLMABAHÇE SARAYI GEZİMİZ 05 MAYIS 2018 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 07.05.2018
Güncellenme Zamanı: 17.05.2018 17:01:45
Yayınlayan Birim: İSTANBUL

 

Güncellenme Zamanı: 16.05.2018 18:41:16

 
TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi olarak; 05 Mayıs 2018 Cumartesi günü “Dolmabahçe Sarayı” gezimizi üyelerimizin katılımı ile birlikte gerçekleştirdik.
 

 

Dolmabahçe Sarayı`nın Odamız için tahsis etmiş olduğu Rehberimiz Osman Bey`in bizi karşılaması ile saray bahçesi hakkında bilgilendirme ile gezimiz başladı. 

 

Sarayın; Mabeyn-i Hümayunu`nda giriş salonu, sadrazam odası, şeyhülislam odası, yemek salonu, binek salonu ile günümüzde sarayın değerli eşyalarının sergilendiği mutfak bölümü, Valide Sultan Yatak odası ile bu bölümde Süfera Salonu, Zülvecheyn (ibadet odası), Müzik Odası, Hünkâr Hamamı ve Hatıralar Salonu rehberimiz eşliğinde ziyaret edildi. (Bu bölümde Sultan II. Mahmut, Sultan Abdülmecit, Sultan Abdülaziz, Sultan V. Mehmet Reşat`a ait anılar bulunmaktadır.) 

 

Daha sonra Dolmabahçe Sarayı`nın Harem-i Hümayun bölümünde; Valide Sultan`ın Kabul Odası, Org, Mavi Salon, Valide Sultan Yatak Odası, Atatürk`ün Çalışma Odası, Atatürk`ün öldüğü Sarı Oda, Abdülaziz Odası, Abdülmecit Odası, Harem-i Hümayun Binek Salonu, Şehzadelerin ders gördüğü oda ve Abdülmecit`in hastalığı sırasında kullandığı oda da dâhil olmak üzere tüm bu odaların tarihi olayları ve anekdotları ile birlikte katılımcılara değerli bilgiler verildi. 

 

Saray gezimizin ardından; Dolmabahçe Sarayı Harem Bahçesi`nde bulunan, Türkiye`nin ilk ve tek saat müzesi "Dolmabahçe Saat Müzesi" bünyesindeki 18. ve 19. yüzyıldan kalma İngiliz, Fransız ve Osmanlı Mevlevi saat ustalarının eserleri ile Dolmabahçe Resim müzesi de gezildikten sonra kısa bir dinlenme ve ikram sonrası gezimiz sona erdi. 

 

Tüm gezimiz boyunca bizler ile birlikte olup, Tarihini detaylı bir şekilde anlatarak bizlerin güzel ve eğitici bir gezi yapmamızı sağlayan Rehberimiz Osman Bey`e ve bizlerle birlikte olan tüm üyelerimize ilgilerinden dolayı teşekkür ederiz. 

 

 

Okunma Sayısı: 21

Tüm Şube Haberler
Tüm Haberler

 TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI
 Konur 2 sokak No:34/8 Kızılay/ANKARA
 TEL: (0312) 418 62 50 FAKS: (0312) 419 64 27
 e-POSTA:

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz. 
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.