18 OCAK CUMA   

V.İSTANBUL KARBON ZİRVESİNE 26 NİSAN 2018 TARİHİNDE KATILIM SAĞLADIK.

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 30.04.2018
Güncellenme Zamanı: 30.04.2018 17:30:07
Yayınlayan Birim: İSTANBUL

 

Güncellenme Zamanı: 30.04.2018 17:14:29

 
Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) ev sahipliğinde gerçekleşen "V. İstanbul Karbon Zirvesi"ne, Şube Sekreterimiz Sn. Ebru EKŞİ HOŞHAN katılım sağladı.
 

 

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından ve İstanbul Teknik Üniversitesi`nin (İTÜ) ev sahipliğinde gerçekleşen "V. İstanbul Karbon Zirvesi"ne, Şube Sekreterimiz Sn. Ebru EKŞİ HOŞHAN katılım sağladı. 

 

İlgili etkinliğin temel konusu, "İklim Finansmanı" olup, 18. yüzyıldan itibaren sanayileşme sürecinin gelişmesine paralel olarak enerji tüketiminin ve hammadde kullanımının sürekli artması ve tüketim oranlarının artarak, doğanın sınırsız kullanımı konuları üzerinde duruldu. 

 

Tüm bunlar ile birlikte doğal kaynakların sınırsız kullanımının, küresel dengelerin bozulmasının ve iklimsel değişikliklerin farkına varılmasının sonucu olarak; bireysel, ulusal ve uluslar arası ölçekte gerekli bilinçlendirme önlemlerinin alınması gerekliliği ortaya çıkmıştır. 

 

Gelişmiş ülkelerin sera gazı emisyonlarını belirli seviyelerde tutulabilmesi hususunda; ilerleyen zamanlarda yetersiz oldukları anlaşıldığında, bağlayıcı nitelikte olması ve yükümlülüklerini daha sıkı bir şekilde yerine getirebilmeleri amacı ile 16 Mayıs 2005 yılında "KYOTO Protokolü" resmen yürürlüğe girmiştir. Küresel ısınmada en etkili gaz olduğu öne sürülen karbon gazı emisyonunun azaltılması sadece ulusal ve uluslar arası politikalar aracılığı ile değil, günlük yaşamda da bireysel bir etki olarak "Karbon Ayak İzi"nin dengelenmesi ile de mümkündür.  

 

Küresel ısınmaya neden olan; Sera Gazı emisyonunu azaltmak, doğal kaynakların korunarak gelecek nesillere aktarımını sağlanmak ve iklim değişikliğe ile mücadelede ilerleme kaydedebilmek adına, özellikle Peyzaj Mimarlığı meslek disiplinine önemli görevler düşmektedir. 

 

Peyzaj Mimarlarının yapacakları uygulama projelerinde özellikle, kullanılan ürün ve malzemelerin karbon ayak izleri bilgilerinin bilinmesi ile karbon ayak izi değerlerinin ölçülmesi, ilgili tasarım ve uygulama sürecinde buna göre malzeme seçiminin yapılması konusunda meslektaşlarımıza büyük bir sorumluluk düşmektedir. Doğal malzemelerin kullanımına ağırlık verilerek, kent içi ve kent dışı karayolu ulaşım sistemlerinde ağaçlandırma çalışmaları yapılması ve bu doğrultuda uygun malzeme seçimleri, ortaya çıkacak karbon ayak izi miktarı değerlerinde de önemli bir derecede azalma sağlayacaktır. 

 

 

 

Okunma Sayısı: 26

Tüm Şube Haberler
Tüm Haberler

 TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI
 Konur 2 sokak No:34/8 Kızılay/ANKARA
 TEL: (0312) 418 62 50 FAKS: (0312) 419 64 27
 e-POSTA:

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz. 
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.