13 MAYIS

16 ŞUBAT CUMARTESİ   


BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM`A PEYZAJ MİMARLARI`NIN MEKTUBU

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 23.03.2018
Güncellenme Zamanı: 23.03.2018 15:57:29
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 23.03.2018 15:50:14

 
Başbakan Binali Yıldırım`a TMMOB Peyzaj Mimarları Odası 12. Dönem Yönetim Kurulu ve 15.000 Peyzaj Mimarı`nın açık mektubudur
 

 

Başbakan Binali Yıldırım`a Mektup


21.03.2018 tarihinde, Kastamonu‘da Türk Dünyası Kültür Başkenti Programı Açılış Töreni‘nde,  savaşların ve betonlaşmanın şehirlerin düşmanı olduğunu belirterek, "Betonlaşma adeta zehirli bir sarmaşık gibi bir anda şehirlerin her yanını sarar ve bütün güzellikleri gölgeler ve adeta yok eder. Şehirlerimize sahip çıkacağız. Gelecek kuşaklar için sahip çıkacağız. Şehirlerimizi betonlaşmaya teslim etmeyeceğiz" diye seslenen  Başbakan Binali Yıldırım`a TMMOB Peyzaj Mimarları Odası 12. Dönem Yönetim Kurulu ve 15.000 Peyzaj Mimarı`nın açık mektubudur ;


Sn. Başbakan Binali Yıldırım;

Bizler Peyzaj Mimarlarıyız… Kentlerimizi yaşanılabilir, sağlıklı mekanlar haline getirmek, bir kuşun konduğu dala sahip çıkmak asli görevlerimizdendir. Bir çiçeğin daha köklerini toprağa salıvermesini sağlamak, bir ağacın daha ülkemiz topraklarında dallarını göğe uzatacağı bir ömre vesile olmak da öyle. Ülkemizin geleceği çocuklarımızın parkların içinden yürüyerek okullarına gitmesine, oyunlar oynamasına, toprağa dokunmasına, yeşile doymasına, sağlıklı gelişmelerine olanak sağlamak da...


Ancak maalesef ne insanı ne de doğayı korumadaki görev ve sorumlulukları, peyzaj mimarlarına hakkaniyetle hala teslim edilmemiştir. 1999 yılında binlerce insanımızı yitirdiğimiz Düzce`de, evi yıkılanlara yuva olmuş şehir parkları imara açılmış ve satışa çıkartılmıştır.


Şehirlerimiz betonlaşmasın diye 3 Temmuz 2017 tarihinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği`yle yapı ruhsatı aşamasında "peyzaj projeleri" zorunlu hale getirilmişken, Bakanlığın kendi yönetmeliğine sahip çıkmayarak "biz oraya  Peyzaj Projeleri zorunludur yazdık ama istemekte zorunlu değilsiniz" reddedişlerine tanık olmuş Peyzaj Mimarlarıyız biz…


Sayın Başbakan… Sayın Bakan… Şehirlerimizi kim betonlaştırıyor? Peyzaj alanlarını kim yok ediyor? "Peyzaj" kelimesinden bile peyzaj mimarları mesleğini yaparsa diye korkanlar kimler?


Sayın Başbakan… siz; "Şehirlerimizi betonlaşmaya teslim etmeyeceğiz" derken… Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanı "Şehirlerimize ihanet ettik… Müteahhitler dilsiz şeytan" derken; Sayın Cumhurbaşkanı Yahya Kemal`in tespitleriyle, "Ecdad bir yere yerleşeceği zaman önce mescidini yapar, yanına hamamını kondurur yakında da mezarlığı seçerdi. Selvilerini diker, sonra bunların etrafına evlerini inşa ederdi. Böylece toprak imana gelirdi" derken, Türkiye`de 15.000 peyzaj mimarı olduğu halde peyzaj projeleri istenmezken, peyzaj mimarları istihdam edilmezken "şehirlerimiz betonlaşıyor" demeye devam edeceğiz.


2003 yılında uygulamaya girmiş Avrupa Peyzaj Sözleşmesine rağmen,  örneklerini Türkiye`nin her ölçeğinde il il, ilçe ilçe çoğaltabileceğimiz peyzaj alanlarını size anlatabilecek veriye ve altyapıya sahip olan meslek grubuyuz.


Gerçekten de şehirlerimiz betonlaşıyor, sağlıksızlaşıyor, yaşam alanlarımız olan peyzaj alanlarımız imar planlarında gün geçtikçe azaltılıp yok ediliyorken, iklimler yanlış uygulamalar yüzünden değişiyorken, tüm bu nedenlerle susuzluk kapıda iken, her yağmurda kentlerimizde sel ve su baskınları yaşanıyorken peyzaj mimarlarını acilen göreve çağırmanız gerekmektedir.


Sözlerinizi önemsiyoruz ve tarafınızca geliştirilen bu söylemin, memleketin her santimetrekaresinde hayata geçirmek üzere, sizi göreve davet ediyoruz.


TMMOB Peyzaj Mimarları odası olarak çözümün ortağı olabileceğimizi, ve bu ülkenin 15.000 peyzaj mimarının ise bu söylemi vücuda getirecek iradesi olduğunu bildiriyoruz.

 

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
12. Dönem Yönetim Kurulu

 

 

Okunma Sayısı: 1553

Tüm Basın Açıklamaları

 TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI
 Konur 2 sokak No:34/8 Kızılay/ANKARA
 TEL: (0312) 418 62 50 FAKS: (0312) 419 64 27
 e-POSTA:

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz. 
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.