TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECS

Basın Açıklaması | Tramvay Çalışmalarında Yapılan Yanlış Uygulamalar

İZMİR
28.01.2018 (Son Güncelleme: 07.03.2018 11:07:24)

Tramvay çalışmalarında yapılan yanlış uygulamalarla ilgili yazılı basın açıklaması yapıldı.

Bileşeni olduğumuz TMMOB İzmir İKK tarafından, 26 Ocak 2018 tarihinde Tramvay çalışmaları kapsamında Gazi Bulvarı`na yapılmak istenilen geçişin, alandaki tarihi çınar ağaçlarına verdiği zararlar ile ilgili yazılı basın açıklaması yapıldı.

 

GAZİ BULVARINDA BULUNAN CUMHURİYETİN SİMGESİ ÇINAR AĞAÇLARI İÇİN BİR KEZ DAHA UYARIYORUZ.


Kamuoyumuzun bildiği gibi TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu bileşenleri olarak 9 Haziran 2017 tarihinde bir basın açıklaması yaparak; Tramvay çalışmaları kapsamında Gazi Bulvarı`na yapılmak istenilen geçişin buradaki tarihi çınar ağaçlarına zarar vereceğini işaret etmiştik. 2013 yılının sonunda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gündeme getirilen ve başından beri demokratik, katılımcı ve bilimsel yaklaşımdan uzak, inşaat aşamasında yapılan güzergah değişiklikleri ile ilerletilen tramvay projesinin ‘yeşil proje anlayışından‘ uzaklaşmakta olduğunu, kentin doğasına, tarihine ve yeşil altyapısına zarar veren bir hale büründüğünü söylemiştik. Ayrıca yine bu açıklamada TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu olarak 2014 yılında hazırlamış olduğumuz rapordaki itirazlarımızın ve yaşanması olası kaygılarımızın ne yazık ki yaşandığını belirterek; Bilimsellikten uzak, kentin tarihi ve doğal değerlerine zarar verecek hiçbir projenin sonucunun iyi olamayacağının altını çizmiştik. Aynı açıklamamızda tramvayın bu hattan geçirilmesi konusunda ısrar edilecekse alandaki çınar ağaçlarının korunması için tüm bilimsel araştırmaların ve koruma yöntemlerinin uygulanması gerektiğine vurgu yapmıştık. İlgili meslek odamız olan TMMOB Peyzaj Mimarları Odası da, bu konuyu, yazılı ve sözlü olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi`nin ilgili birimlerine iletmişti.

Maalesef çalışmaların başlamasıyla beraber, ağaçların yaşamlarını tehdit eden bir çalışma anlayışıyla tarihi çınar ağaçlarının hiçe sayıldığına şahitlik etmeye başladık. Yapmış olduğumuz tüm uyarılara rağmen bugün geldiğimiz noktada onlarca çınar ağacının hayatının ve gelişiminin tehlikede olduğunu görmekteyiz. Ağaçların kök yapıları hiçe sayılarak göstermelik tedbirlerle çalışmalar yürütülmektedir. Maalesef tramvay durağı olarak imalatı yapılan beton platformların içerisine pek çok çınar ağacının gömüldüğünü tespit etmiş bulunmaktayız. Bu ağaçların bir kısmının gövde çeperine kadar betona gömüldüğü bir kısmının ise çok küçük paylar bırakılarak beton kafes içerisinde bırakıldığı gözlemlenmektedir. Uygun koşullarda 30-40 m boy ve 5-6 m gövde çağına ulaşabilen çınar ağaçları, yüzyıllarca yaşayabilen ulu ağaçlardır. Dolayısı ile çınarlara yapılan bu uygulama onların gövde çaplarının genişlemesini kısıtlamış ve sağlıklı büyüyebilmelerinin önünü kesmiştir. Zaman içerisinde beton çepere yaslanacak gövdeler büyüyecek yer bulamayacak ve beton platformu kıramayarak ağaçların hayatları tehlikeye girecektir.

Her platformda 2020 yılında karbon salımını %20 azaltmak için çalışmalar yaptığını ilan eden İzmir Büyükşehir Belediyesi`nin yine bu kapsamda gerçekleştirdiği tramvay projesi çalışmasında her biri yılda 23 kg. karbon emilimi sağlayan çınar ağaçlarına bu uygulamayı reva görmesi büyük bir ironi olarak görülmekte ve Kurulumuzca kabul edilemez bulunmaktadır.

Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü`nce tescil başvurusu değerlendirilmeye alınan, kent tarihinin en değerli alanlarından birisinde yer alan tarihi çınar ağaçlarının daha fazla zarar görmemesi için İzmir Büyükşehir Belediyesini bir kez daha uyarıyoruz. Yapılan beton platfom içerisinde kalan ağaçların en uygun yöntemle kurtarılmasını ve bundan sonra kent içerisinde yürütülen projelerin içerisinde kalan tüm ağaçların en üst düzeyde bilimsel metodlarla korunarak çalışmalara devam edilmesini talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyururuz. 

 

Konuyla ilgili basına yansıyan haberler: 

https://www.izgazete.net/…/tmmob-tan-buyuksehir-e-yesil-uya…

https://www.sabah.com.tr/ege…/2018/…/28/o-agaclari-kurta-rin

http://m.egepostasi.com/default.asp…

Okunma Sayısı: 62
Fotoğraf Galerisi