13 MAYIS

18 OCAK CUMA   


KUĞULU PARK AĞAÇLARININ BUDANMASINA İLİŞKİN İNCELEME YAZANAĞI

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 12.01.2018
Güncellenme Zamanı: 22.01.2018 10:48:34
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 12.01.2018 12:01:22

 
Peyzaj Mimarları Odası, Kırsal Çevre Derneği ve Kavaklıderem Derneği’nin Kuğulu Park’ta yaşanan olaylarla ilgili inceleme raporu hazırladı.
 

Peyzaj Mimarları Odası, Kırsal Çevre Derneği ve Kavaklıderem Derneği`nin Kuğulu Park`ta yaşanan olaylarla ilgili inceleme raporu hazırladı.

 

Raporda 8 ağacın kesildiği 39 ağacın tahrip edilerek genel formuna zarar verildiği saptanmıştır. Bunun yanı sıra raporun sonuç bölümünde;

 

a) Akkavaklar (Populus alba L.) budanmamış amacı belirsiz bir biçimde gövdelerinden kesilmiştir. Kuşkusuz ağaçlar kurumayacak, ilkbaharda yoğun biçimde, gövdenin her yerinde sürgün verecektir. Ağacın görüntüsü bozulacak, 5-10 yıl sonra gölge oluşturabilecektir.

b) 6 adet saplı meşe (Quercus robur L.) birkaç kuru dalı dışında budanmaması gerekirdi.(Budama yapanlar meşe ile akkavak ağacını ayırt edebiliyor mu?)Bir adet saplı meşe ise servi kavak gibi yapılmıştır. Ağacın dengesi ve formu ancak böyle bozulabilir.

c) Kuğulu Park içinde bulunan akkavalklardan 3-4 adedinin gövdesinin ortasında çürüme vardır. 2006 yılında bunların devrilme tehlikesi yoktu. Gövdesinde çürüme olması değil çürüklüğün miktarı önem taşır . O nedenle budama yapılmadan önce ağaçların gövdelerinde çürüme derinliğini belirlemek amacıyla inceleme yapılması gerekirdi.

d) Bir adet geyik dikeni, yemişen ağacı budama adı altında acınası bir duruma getirilmiştir. Sağlığı yerinde olan bir ağaç neden budanmıştır? Bu ağaçların meyveleri kuşların beslenmesi için önem taşır.

e) Parkta budama yapılması gereken ağaçlar olabilir. Bunların yalnızca kurumuş ve tehlike oluşturacak dalları kesilmelidir. Neredeyse parkın ağaçlarının yarısının şimdi yapıldığı şekilde kesilmesinin açıklanabilir bir yanı yoktur. Yapılmak zorunda kalınsa bile hepsi birden değil, 4-5 yıllık bir döneme yayılmalıdır. 

 yer verildi.

 

Rapor için tıklayınız

 

 

DOSYALAR

(976 KB) (12.01.2018 12:03:26)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 291

Tüm Haberler

 TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI
 Konur 2 sokak No:34/8 Kızılay/ANKARA
 TEL: (0312) 418 62 50 FAKS: (0312) 419 64 27
 e-POSTA:

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz. 
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.