13 MAYIS

18 OCAK CUMA   


ODA YÖNETİM KURULU VE BÖLÜM BAŞKANLARI ORTAK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ.

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 19.12.2017
Güncellenme Zamanı: 22.01.2018 10:48:05
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 19.12.2017 14:44:12

 
Odamız Yönetim Kurulu tarafından 15 Aralık 2017 tarihinde Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanları ile ortak bir toplantı gerçekleşti. Toplantı sırasında meslek ve meslek alanına ilişkin birçok konu masaya yatırılırken, Oda-Akademi ilişkilerinin önemine vurgu yapıldı.
 

Toplantıya Karadeniz Teknik Üniversitesi Bölüm Başkanı ve aynı zamanda PEMKOM Dönem Başkanı Prof. Dr. Cengiz Acar, Yüzüncüyıl Üniversitesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şevket Alp, Bilkent Üniversitesi Bölüm Başkanı Dr. Kumru Arapgirlioğlu, Selçuk Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümünü temsilen Yrd. Doç. Dr. Nurgül Arısoy, Ankara Üniversitesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mükerrem Arslan, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümünü temsilen Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Samet Aşıkkutlu, Ege Üniversitesi Bölüm Başkanı Tanay Birişçi, Uludağ Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümünü temsilen Doç. Dr. Aysun Çelik, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümünü temsilen Yrd. Doç. Dr. Ömer Lütfü Çorbacı, Anadolu Üniversitesi`nden Doç. Dr. Saye Nihan Çabuk, Kırıkkale Üniversitesi Bölüm Başkanı Öner Demirel, Pamukkale Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümünü temsilen Duygu Doğan, Bartın Üniversitesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sabaz ve Düzce Üniversitesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Uzun katılırken Odamız adına; Oda Genel Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, İkinci Başkan Halim Perçin, Genel Sayman Sevgi Vefa Taçyıldız İstanbul Şube Başkanı Murat Ermeydan ve Genel Sekreter Yardımcısı Harun Kılıçoğlu katıl gösterdi. 

 

Toplantı, Odamız Genel Başkanı Ayşegül Oruçkaptan`ın açılış konuşması ile başladıktan sonra önerilen gündeme eklemeler yapıldı. Ardından ilk gündem olan II. Peyzaj Mimarlığı Eğitim Öğretim Çalıştayı hakkında Prof. Dr. Osman Uzun bilgi verirken toplantı katılımcılarının katkıları ve önerileri toplanarak Düzce`de yapılacak II. Eğitim Öğretim Çalıştayı kuruluna iletme kararı alındı.

 

İlk gündemin sona ermesinin ardından 13-14 Kasım tarihinde yapılan PEMKOM toplantısını ve kararlarını PEMKOM dönem başkanı Prof. Dr. Cengiz Acar sundu. Toplantı kararları üzerine yapılan tartışmalar ve önerilerden sonra Peyzaj Mimarlığı bölümlerinin sorunları, taban Puanları ve ders programları hakkında fikir alışverişinde bulunarak staj ve meslek etiğine ilişkin değerlendirmelerden sonra bu bölüme ilişkin tartışmaların raporlanarak önümüzdeki dönem takibinin yapılması kararı alındı.

 

Öğleden sonra da devam eden toplantıda mezuniyet sonrası yaşanan, istihdam ve mesleki icra konuları tartışılırken mezun olan öğrencilerin oda üyeliklerinin takibi için de çözüm önerileri sunuldu. Ardından IFLA ve Akreditasyon sürecine ilişkin olarak Doç. Dr. Saye Nihan Çabuk bir sunum gerçekleştirdi. Peyzaj Mimarlığı bölümlerinin akreditasyon süreci konuşularak bu konuda çalışmak üzere bir komisyon kurulma kararı alındı.

 

Toplantının devamında ise Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği`nde yapılan değişiklik ve Odamızın yaptığı çalışmalar Genel Sekreter Yardımcısı Harun Kılıçoğlu tarafından katılımcılara sunulurken geçtiğimiz haftalarda bütün belediye ve kamu kurumuna gönderilen Yapı Ruhsat Aşamasında Peyzaj Projesi kitapçığı tartışıldı. Ve bundan sonraki çalışmalara ilişkin yapılabilecekler konuşulurken kent estetiği kurullarında çalışmalar yürütecek peyzaj mimarlarının neler yapabileceği değerlendirilirken, peyzaj proje standardizasyonu konusunda görüşüldü.

 

Toplantının son bölümünde ise dilek ve öneriler konuşularak Oda ve bölümler arasındaki ilişkinin süreklileştirilmesi ve gelişmesi için öneriler yapılarak bundan sonraki süreçlerin koordineli olarak yürütülmesi konuşuldu 

 

 

 

Okunma Sayısı: 463

Tüm Haberler

 TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI
 Konur 2 sokak No:34/8 Kızılay/ANKARA
 TEL: (0312) 418 62 50 FAKS: (0312) 419 64 27
 e-POSTA:

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz. 
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.