13 MAYIS

23 EKİM SALI   


PEYZAJ MİMARLARI BURSA’NIN YAYALAŞTIRMA PROJELERİNİ İNCELEDİ…

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 17.11.2017
Güncellenme Zamanı: 17.11.2017 17:19:49
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 17.11.2017 17:15:23

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Zeki Demir önderliğinde bulunan Yüksek Lisans öğrencileri Tayfun Çebi, Sabiha Fırtına, Mustafa Erten, Zeynep Can Çağlar Bursa`da incelemelerde bulundu. Bursa`nın yayalaştırılmış alanlarıyla ilgili çalışma ve araştırmalar yürüten ekibe TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Bursa İl Temsilciliği Başkanı Necla Özkaplan Yörüklü, Yürütme Kurulu üyelerinden Metin Şentürk, Vural Yalçın, Doktora öğrencisi Nermin Başaran, Proje Denetleme kurulu üyeleri Ece Nilay Göksu ve Emine Can  eşlik etti. İnceleme gezisinde Uludağ Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Murat Zencirkıran da Nilüfer bölgesindeki alanların incelemesinde ekibe katıldı.


 İnceleme gezisinin ilk bölümü Emir Sultan ve çevresi yayalaştırma bölgesinden başladı.  Tarihi ve kültürel dokunun meydan çalışmasıyla bütünleştirilmesi ve Yeşil Türbe aksı üzerindeki bağlantılarındaki dokusal detaylar ilgi ile karşılandı. Ardından, Cumhuriyet Caddesi yayalaştırma aksında incelemelerde bina cepheleri ve tarihi tramvay hattının Bursa dokusuyla ve çarşı- hanlar bölgesi bağlantıları incelendi.


Yayalaştırma bölgelerinde tarihi,kültürel dokunuşla birlikte ticari dokunuşlar da önemli…


İncelemeler sırasında değerlendirmelerde bulunan Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Zeki Demir yayalaştırma alanlarının dünya ölçeğindeki örneklerini de incelediklerini belirterek, tarihi,kültürel, sosyal dokunun iyileştirilmesinin bütünsel olarak ele alınmasının önemine değindi.  Demir, "Emir Sultan da yapılan kentsel iyileştirmenin, alanın güneyine doğru devam ettirilmesinin de hedeflenmesi bütünleyici olacaktır" dedi.


İnceleme gezisinde bulunan PMO İl Temsilciliği Başkanı Yörüklü`, Bursa da  Emir Sultan ve çevresinin iyi bir başlangıç projesi olduğunu ve alanın UNESCO Dünya Mirası alanları içinde olduğunu ifade etti.  Başkan Yörüklü, Cumhuriyet caddesi yayalaştırma için ticari fonksiyonların farklılaşarak biraz daha oturma, yeme içme fonksiyonlarıyla cazibe merkezi haline getirilebileceğini sözlerine ekledi.


Nilüfer` de proje demokrasisi büyüledi…


İncelemelerin Nilüfer bölgesinde ise Nato Boru hattı üzeri yayalaştırma alanları, Nilüfer meydanı, Nilüfer Ata park, Teras park ve Oyun Engel Tanımaz park alanı gezildi. Bölgedeki alanların incelenmesinde Nilüfer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü çalışanlarından Peyzaj Mimarı Nilay Önder , Ziraat Mühendisi Niyazi Üçerler ve İnşaat Mühendisi Bekir Özdemir hazır bulundu. Projelerin katılımcı demokrasi örneği Mahalle komiteleri ve halkın kararlarıyla üretildiği bilgisi aktarıldı. TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Bursa İl Temsilciliği`nin de paydaşları içinde bulunan Oyun Engel Tanımaz Parkı çalışma sürecini ilgi ile dinleyen Prof. Zeki Demir, Düzce için de bu örnek çalışmayı aktaracaklarını ifade etti.


Gezinin sonunda Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey`in konuğu olarak Misi Kamp Karavan tesislerinde dinlenen ekip, Nilüfer bölgesindeki proje yaklaşımlarından etkilendiklerini ifade etti. Gezi ekibi anı fotografı çekilerek kentlerimizin geleceği için karşılıklı bilimsel dayanışma sözü ile vedalaştı.

 

 

Okunma Sayısı: 309

Tüm Haberler

 TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI
 Konur 2 sokak No:34/8 Kızılay/ANKARA
 TEL: (0312) 418 62 50 FAKS: (0312) 419 64 27
 e-POSTA:

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz. 
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.