TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECS

Bursa`da Peyzaj Mimarlarından Eğitime Büyük Ilgi 14.07.2017 / Bursada Bugün

GENEL MERKEZ
26.07.2017 (Son Güncelleme: 26.07.2017 17:18:43)

 

 

Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Peyzaj Mimarları Odası (PMO) Bursa İl Temsilciliği tarafından organize edilen ve HUNTER Sulama firması katkılarıyla düzenlenen   "Sürdürülebilir Peyzaj Alanları İçin Sulamada Yenilikçi Çözümler ve Projelendirme Teknikleri Eğitimi" 8-9 Temmuz tarihlerinde Bursa Sheraton Otelde düzenlendi. Eğitimin 15 Temmuz Cumartesi günü yapılacak olan alan uygulamaları teknik inceleme arazi çalışmalarında Yunuseli  Alman Kanalı  sulama uygulamaları yerinde incelenecek.

 

k Teknik Türkiye Distirbütörlüğü pazarlama ve proje bölümü yetkilisi Hüseyin Yanık ile gerçekleştirilmiştir

 

Eğitim programı, Bölge Müdürü İlker Akbaş‘ın Peyzaj Mimarları Odasının Bursa‘daki misafirperverliği ve organizasyonun gerçekleştirilmesindeki çabaları için teşekkürleriyle başladı.   Bölge Müdürü Akbaş, "Bu tarz organizasyonlarda meslektaşlarımız, çalışma arkadaşlarımız ile bir araya gelmek ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak bizler için de büyük fırsat oluyor. Hunter Industries olarak peyzaj alanları sulaması ve otomatik sulama sistemleri ile ilgili olarak her zaman meslektaşlarımızı ve sektördeki çalışma arkadaşlarımızı desteklemekten gurur duyuyoruz." dedi. Eğitimin giriş bölümünde dünyadaki uygulamalar ve su kaynaklarının durumunu aktaran  Bölge Müdürü Mustafa Özgür Tunç ise, "Başarılı peyzaj uygulamalarının sürdürülebilir olması için su kaynaklarının doğru yöntemlerle yönetilerek su kıtlığı sınırlamalarını ortadan kaldırmamız gerekiyor. Bizler peyzaj sektöründe yenilikçi sulama uygulamalarındaki eğitim ve bilgilendirmelerimizin devamlılığını değerlendireceğinizi düşünüyoruz" ifadeleriyle doğru sulama sistemleri için her türlü desteğe hazır olduklarını belirtti.

 

Amerika‘da ve Avrupa‘da her yerde sulama projesi yapılması zorunlu... 

Türkiye‘ de ise  Nilüfer Belediyesinde sulama projeleri zorunlu...

PMO Bursa İl Temsilciliği Başkanı Necla Özkaplan Yörüklü ve Yönetim Kurulu Yazman üyesi peyzaj mimarı Mustafa Kutlu ve sayman üye Esra Özkan, eğitimle ilgili Hunter firması yetkilileri ve meslektaşlarıyla görüşmelerde bulundu.  Eğitimcilere katılım ve destekleri için teşekkür eden Yörüklü, Peyzaj mimarı meslektaşlarının sulama eğitimleri sonucunda, peyzaj projelerini sulama sistemi ile matrisleyerek daha doğru çözümleri üreteceklerini dile getirdi.   Yörüklü görüşlerini şöyle ifade etti;

 

" Dünyada su kaynaklarının kullanımı konusunda sıkı önlemler alınıyor. Amerika‘da peyzaj projeleri yapılırken su yönetimi idareleri tarafından zorunlu sulama uygulama projeleri ve su hesapları istenmektedir. Sulama sistemleriyle sular doğru kaynaklardan, iklim kısıtlılığı gibi sorunlar yaşanmadan çözümlenmeye çalışmaktadır. Bu uygulamanın Türkiye ölçeğindeki tek örneği Bursa Nilüfer Belediyesi tarafından yapılmaktadır. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve çalışma ekibiyle meslek odamızın ortak çalışmaları sonucu Peyzaj Projeleriyle birlikte Sulama Projeleri de zorunlu istenmeye başlanmıştır. Bu uzgörülü ve toplumcu kararı nedeniyle Başkan Bozbey‘e her zaman şükranlarımızı sunuyoruz. Peyzaj alanlarının yeşilinin devamlığı garanti altına alınmaktadır. Ayrıca drenaj projeleriyle de yüzeydeki yağmur suyu tahliyelerinin peyzaj alanlarına ve/veya yağmur suyu kanallarına sistemli drene olması sağlamaktadır. Çim alanlarda, çocuk oyun alanlarında, otoparklarda, yürüme yollarında... su birikimlerinin doğru tesviyeler ile tahliyeleri projelendirilmektedir. Bazı projelerde temiz atık su toplama havzalarıyla geri dönüşümlü su yönetimi projeleri üretilmektedir" dedi.

 

Eğitim gündemi yoğun...

Eğitim gündemi olarak Türkiye‘de ve dünyada suyun önemi, durumu ve değerli kaynaklarımız olan su, toprak ve peyzaj bitkilerinin korunmasının önemi, otomatik sulama malzemelerinin tanıtımı, bileşenlerinin çalışma prensipleri, uygulama ve montaj aşamalarının teorik ve pratik olarak safhalarının anlatılması, peyzaj sulama projesinin okunması, dizayn edilmesi ve örnek projelerin dizayn aşamalarının değerlendirilmesi konuları anlatıldı. Uygulama alanı olan Yunuseli Alman Kanalının 15 Temmuz Cumartesi günü incelenmesi sonrasında eğitim sertifikaları dağıtılacağı bildirildi.

 

Yörüklü son söz olarak "Bizler Peyzaj Mimarları olarak Sulama sistemleri bitkisel üretimin, peyzajın olmazsa olmazıdır diyoruz. Her alanda suyun doğru kullanımı bir kültürdür. Bilimsel doğrularla bu kültürü oluşturmak hizmeti bizim için bir görevdir. Bu anlamda Bursa‘daki tüm  ilçe belediyelerinin Nilüfer Belediyesi uygulamasını örnek alarak, doğru su yönetimi, devamlı sağlıklı yeşil için sulama projelerini ruhsat eki peyzaj projeleri ile birlikte istemelerini öneriyoruz  " dedi... 

 

Haber için tıklayınız 

 

 

 

Okunma Sayısı: 109
Fotoğraf Galerisi