13 MAYIS

19 HAZİRAN SALI   


ÜCRETLİ ÇALIŞANLARIN ÖZLÜK HAKLARI BROŞÜRÜ YAYIMLANDI

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 19.07.2017
Güncellenme Zamanı: 04.08.2017 10:52:15
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 19.07.2017 16:15:39

 
Odamız Ücretli Çalışan Peyzaj Mimarları ve İstihdam Komisyonu tarafından, ücretli çalışan peyzaj mimarlarının hakları ve özlük haklarının derlendiği çalışma yayımlandı.
 

 

Odamız Ücretli Çalışan Peyzaj Mimarları ve İstihdam Komisyonu tarafından, ücretli çalışan peyzaj mimarlarının hakları ve özlük haklarının derlendiği çalışma yayımlandı. 

 

Çalışmaya ilişkin komisyon tarafından yazılan önsöz şöyle;

 

Merhabalar,

 

"Büyüyünce ne olacaksın?" sorusuyla hepimiz karşılaşmışızdır. Hepimiz büyüdük ve bir takım mesleklerle ünvanlara sahip olduk. Peyzaj mimarı olmak kimimiz için bilinçli bir tercihti, kimimiz için ise eğitim sisteminde savrulduğumuz bir alandı. Yine de okul sıralarında aldığımız eğitimle peyzaj mimarlığına dair umutlar geliştirdik, hayaller edindik. Zorlu bir eğitimden geçip proje teslimlerinde sabahladık. Şimdi öğrendiklerimizi uygulamak, farklı tasarımlar yapmak, kente-kırsala yani hayata bir şeyler katmak zamanı. Fakat iş yaşamına atıldığımızda karşılaştığımız koşulların belki de proje teslimi için sabahlamaktan daha zor olduğunu hayretler içinde farkettik. Bunu en çok meslek nüfusumuzun büyük çoğunluğunu oluşturan ve emeğini satarak hayatını kazanan ücretli çalışan peyzaj mimarları, yani beyaz yakalı işçi meslektaşlarımız gördü, görmekte.


Ofis, şantiye ya da sera gibi çalışma ortamlarımızda sigortamızın yatırılmaması, asgari ücret üstünden yatırılması ya da iş verenle anlaşmazlığa düştüğümüz durumlar olabilir. Esnek çalışma saatleri, analitik düşünme sistemi ile aynı anda yüksek iletişim becerilerine sahip olmamız da bekleniyor olabilir. Sistemin herkesi bir yarışa soktuğu bu kısır döngüde haklarımızın ne kadar farkındayız? Haklarımızdan, zamanımızdan, yaşamımızdan ne kadar ödün veriyoruz? Bazen deneyimsiz olduğumuz için bu durumun geçici olmasını düşünüyor ya da bekliyor olabiliriz hatta kendi işimizi kurma planları yapıp bu durumdan kurtulma beklentimiz de olabilir. Ancak kendi işimizi kurduğumuzda yakındığımız durumları başkasına yaşatacaksak ne anlamı var? 


Biz, Ücretli Çalışan Peyzaj Mimarları Komisyonu olarak çalışanların en temel hakları olan; sigortası tam yatan bir iş, insani çalışma süreleri, düzenli ödenen bir maaş, fazla mesai ücreti; kısaca insanca bir yaşam istemekteyiz. Sonuç olarak yeni mezun ya da deneyimli, hepimiz bireysel olarak bu durumlara karşı kendimizce direnmeye çalışmaktayız. Fakat örgütlü bir mücadeleyle sesimizi daha çok duyurmak, birbirimizden haberdar olmak ve haklarımızın farkına varmak için bir arada daha güçlüyüz.


Geleceğimize dair umudumuzu yeşertmek adına önce dertlerimizde birleşmek, sonra haklarımızı öğrenmek için tüm ücretli çalışan meslektaşlarımızı hakları hakkında bilgilendirmek adına bu kitapçığı hazırladık.


Tüm meslektaşlarımızla daha güçlü yarınlar için dayanışmayla…


Peyzaj Mimarları Odası 

Ücretli Çalışan ve İstihdam Komisyonu"

 

BROŞÜR İÇİN TIKLAYINIZ 

 

 

 

DOSYALAR

ÜCRETLİ ÇALIŞANLARIN ÖZLÜK HAKLARI (643 KB) (19.07.2017 16:16:17)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 718

Tüm Haberler

 TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI
 Konur 2 sokak No:34/8 Kızılay/ANKARA
 TEL: (0312) 418 62 50 FAKS: (0312) 419 64 27
 e-POSTA:

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz. 
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.