24 HAZİRAN PAZAR   

İTALYA GEZİSİ TEKNİK RAPORU...

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 22.05.2017
Güncellenme Zamanı: 23.05.2017 16:05:30
Yayınlayan Birim: İSTANBUL

 

Güncellenme Zamanı: 22.05.2017 17:05:04

 
İTALYA (MİLANO, PADOVA, VENEDİK, FLORENCE, COMO VE MAGGİORE GÖLÜ)
 

Bugün İtalya dünyanın en görkemli bahçelerinden bazılarına ev sahipliği yapıyorsa, sebebini çok uzaklarda arayabiliriz. 500 yıl önce, yaşamın pek çok alanında olduğu gibi bahçelerde de devrim yaratan Rönesans, doğayı sanatla ve mimari disiplinle buluşturdu. Bu buluşmada, Rönesansın etkilerine fonksiyonelliğin yanında, Roma kültüründen kaynaklanan Estetik ön plana çıkmıştır bahçelerde… 

İtalya`nın Toscana bölgesinde, servi ağaçlarının kutsal toprakları. Bu memlekette serviler; aksine hayata dair bir işaret görevi görüyor. Kuzey İtalya`nın insanı sersemleten pastoral güzelliği içinde incecik bir piramit gibi yükseliyor ve yaşamın olduğu yerleri; vadilerdeki kavisli yolları, ulaştıkları çiftlik evlerini, kiliseleri, parkları ve mezarlıkları da işaretliyorlar, peyzaja değer katıyorlar…

İtalya`nın Milano, Venedik, Padova, Florence, Como ve Maggiore Şehirlerine 4 gün süren gezimiz, 11-14 Mayıs 2017 tarihlerinde düzenlenmiştir. 

İlk gün: Milano şehir turumuzda, gezi boyunca Rehberimiz Arkeolog ve Sanat Tarihi uzmanı Sn. Erkin AKÇAY olmuştur. Rehberimiz Erkin Akçay`ın öğrencilikten başlayan ve uzun yıllar süren İtalya rehberlik tecrübesi İtalya`nın sadece görülüp gezilecek alanları ile değil Türk-Osmanlı tarihi ile Avrupa-İtalya tarihi arasında geçen sosyal ve kültürel bağlarımızı da anlatan çok verimli bir ziyaret olmuştur. İlk durağımız olan Milano şehrini, 30 kişilik gezi heyetimiz ile birlikte Scala Opera Binası, Leonardo da Vinci heykeli, Vittorio Emanuelle Galerisi ve Duomo meydanı gezildi, peyzaj mimarı gözüyle incelemelerde bulunuldu. Tarihi kentlerde yalın peyzaj uygulamalarının önemi ve bu peyzaj içerisinde tarihi kent dokusu vurgusunun örnekleri görüldü. Öğleden sonra Novello firmasını ziyarete Montichiari Brescia gidildi. Burada firma sahibi Marino NOVELLO ve ekibi karşıladı. Tarihi bir otelde, çok şık bir peyzajı yapılmış bahçede, projeleri ve firması ile ilgili 45 dakikalık bir sunum gerçekleştirdiler. Peyzaj da kendilerine ait farklı ürün ve tasarımlardan bahsettiler. Görüş alışverişin de bulunuldu. Türkiye ile mutlaka çalışmak istediklerini, Türk Peyzaj Mimarlarının Ortadoğu ve Doğuya açılan bir kapı olarak gördüklerini, bu fırsatı birlikte değerlendirmek istediklerini ilettiler. Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi adına teşekkür plaketini Şube Başkanımız, Sn. Murat ERMEYDAN firma sahibi Sn. Marino NOVELLO takdim ettiler. Daha sonra Novello firmasının projesini ve uygulamasını yaptığı Arzignano daki bahçeye geziye geçildi. Gerçekten çok güzel araziye uygun peyzaj projesi çizilmiş ve uygulanmış. (Bahçenin topoğrafik yapısı ve çevresine uygun peyzaj anlamında sürdürülebilirlik kurallarına uygun olarak projelendirilip, uygulanan bir örnek olmuştur.) Yaklaşık 7500 m2 lik bir bahçe 5000 m2 çim alanı var, Süs ve Yüzme havuzu, Araç otoparkı, yürüyüş yolu, doğal perdeleme alanları (bitkilerden sarılıcı kullanılarak Novello`ya ait sistem) banklar vs. aydınlatma ve tam otomatik sulama sistemi ve gsm kontrollü bahçe sistemi.(Sulama, Güvenlik, Aydınlatma) Peyzaj açısından güzel bir tasarımın yanı sıra Mühendislik ile Peyzaj Mimarlığı disiplinlerinin beraber çalışmasının iyi bir örneği olduğunu gördük.

Akşamüzeri, tarihi Padova şehrine geçildi, Akşam da Padova şehir meydanı ve küçük meydanlar gezildi. 

İkinci gün: Venedik şehrine Rehberimiz eşliğinde geçildi. Özel olarak grubumuz adına tahsis edilen tekne turu ile şehrin genel görünüşü ve peyzaj siluetini içeren Vaporetto ile Giudecca kanalını görerek San Marco Meydanına ulaşıldı, işkence köprüsü, Dükler Sarayı, Saat kulesi, Rialto Köprüsü ve San Marco Bazilikası ziyaret edildi. Özellikle Venedik te peyzaj açısından plastik objeler, heykeller, balkon bahçeleri düzenlemeleri incelendi. İki yılda 1 yapılan ve yüzyılı aşkın süredir gerçekleştirilen Venedik Bienaline rastlamış olmak ayrıca çok sevindiriciydi. Kültürel açıdan dünyada oldukça önem taşıyan bienal çerçevesinde sergilenen eserler de Peyzaj Mimarları olarak tasarım fikirlerimize renk kattı. Ertesi gün ziyaretimiz için Como için yola çıkıldı. Akşam saatlerinde Como şehri ve gölü yüksek bir alandan izlendi. Akşam yemeği ve Como kıyısında yürüyüş programı, sağanak yağmur eşliğinde oldukça maceralı ve unutulmaz keyifli bir akşam yaşattı.

Üçüncü gün: Como gölü kıyısında kısa bir yürüyüşle, Como meydanı, sonrası özel tekne turu ile göl kıyısındaki özenle yapılmış mimari ve peyzaj uygulamaları ve villa bahçeleri görüldü. Daha sonra Füniküler sistemle tepe çıkılarak şehrin genel peyzajı izlendi. Şehir merkezinde serbest dolaşım ve alış-veriş molası ile Comoya ait yöresel ürünler ve lezzetler incelendi. Göl kıyındaki özel ve belediye ait villa bahçeleri görüldü. Maggiore gölüne geçip yine bir tekne ile göl ve doğa manzarası eşliğinde dolaşıldı. Burada üç adanın çevresinde tekne turu ile gezildi. Balıkçı adası peyzaj değerleri açısından gezildi. Peyzaj Mimarlarının görmesi gereken, botanik ada olarak düzenlenen İsabella adası görülmeğe değer bir yerdir. Sonra Toscana bölgesi için ayrıldık.

Akşam yemeklerimiz için bir aradaydık. Toscana bölgesinin tüm özelliklerini barındıran ve vadiye bakan yemek mekânımızda, meslektaşlarımız ile birlikte oturup sohbet ettik, işlerimizi, mesleki sorunlarımızı ve deneyimlerimizi anlattık. 

Dördüncü gün: ziyaretimiz de ise, Rönesans`ın başkenti Florence‘ya gidip açık hava müzesi olan Santa Maria meydanı gezildi, Floransa şehir koşusu ile aynı zamana denk gelmek çok kalabalık olmasına karşın farklı bir deneyim oldu. Santa Maria del Fiore katedrali ve farklı kubbe mimarisi incelendi. Ardından serbest dolaşım şehir turu ile alış-veriş ve lezzetler deneyimlendi. Öğleden sonra Michelangelo tepesine çıkılarak eşsiz Florence manzarası eşliğinde fotoğraflar çekildi, kente dokusu yukarıdan incelendi. Daha sonra dönüş yolumuz olan Bologna bölgesine doğru otobüsle yola çıkıldı. 

Tüm gezi boyunca bazen uzun gelebilen otobüs yolculuklarımız aslında bir ülkenin tüm doğasını, coğrafyasını incelememize, sadece şehirlerden ibaret olmayan hayatın tam içerisini görmemize vesile oldu. Uçsuz bucaksız tarım alanları, yemyeşil doğası, işlenmemiş bir karış toprağı bulunmayan, her alanının değerlendirildiği İtalya topraklarını görmemizi sağladı.

İtalya Teknik gezimiz ile birlikte tarih ve kültürel olarak korunan alanların yanı sıra yeşil alanların da çok dikkatle ve kıymetle korunduklarını görmek oldukça bilgilendirici oldu.

Dolu dolu geçen bu dört günlük gezinin sonunda her birimizin bilgilerimize yenilerini eklemenin, keyifli dostlukların, mesleki paylaşımlarımızın tadıyla mutlu ve kazançlı bir şekilde İstanbul`a döndük. TMMOB Peyzaj mimarları odası İstanbul Şubesi Olarak gezimizde bizlerle olan tüm üyelerimize ve Novello Firmasına ilgilerinden dolayı teşekkür ederiz. 

Gezimiz sonrası katılımcılarımızın bizimle paylaştıkları görüşleri;

 

Her şey için tekrar teşekkürler

 Peyzaj Mimarı – Füsun GEDİKLİ

 

Teşekkürler herkese farklı bir gezide buluşmak ümidi ile

Peyzaj Mimarı – Ramazan AYVAZ

 

Teşekkürler herkese eğlendiğimiz bir gezi oldu. İnşallah nice güzel gezilere

Peyzaj Mimarı – Sevgi DİNÇ

 

Her şey için çok teşekkürler

Araştırma Görevlisi Peyzaj Mimarı – Özgün ARIN

 

Merhabalar, emeği geçen herkese teşekkürler. Tüm gezi ekibine sağlıkla nice güzel geziler diliyorum.

Peyzaj Mimarı – Esma POLAT

 

Teşekkür ederiz. Fotoğraflar çok güzel. .ellerinize sağlık

 Peyzaj Mimarı – Ebru Umut ÇETİN 

 

Herşey çok güzeldi.. emeği geçen herkese teşekkür ederim.. d‘amore☺

 Peyzaj Mimarı – Evrim KARAMAN

 

Emeği geçenlere teşekkürler. Tüm ekibe selamlar...

 Peyzaj Mimarı – Hacer YILMAZ

 

Bu güzel gezi için başta İstanbul şubemizin değerli yöneticilerine ve bu geziye katılan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Hepiniz Allah‘a emanet olun selamlar

 Peyzaj Mimarı – Yalçın ERDURAN

 

Arkadaşlar geziyi düzenleyenlere değerli yönetim Murat Bey, Dilek Hanım sizlere teşekkür ederiz. İlk defa katılan arkadaşlar sizlerle tanıştığıma memnun oldum. Erkin Bey`e çok teşekkür ederiz…

 Melek TAŞYUMRUK

 

Başta Nazmiye Hanım ve Murat Bey Rehberimiz Erkin Bey‘e Çok teşekkür ederiz. Grupta tanıştığım tüm arkadaşlarıma da bize gösterdikleri ilgi için teşekkür ederiz. Çok güzel geçti. Sizlerle tanıştığıma memnun oldum.

 Kübra BAYRAKTAROĞLU

 

Kübra`yla aynı duyguları paylaşıyorum. Ayrıca melek hanıma da özellikle teşekkür ediyorum. Ben de sizlerle tanıştığıma çok memnun oldum.

 Jeoloji Mühendisi - Beyza Pınar SASRIBAŞ

 

Katılımcı arkadaşlara ve emeği geçen tüm Peyzaj Mimarlarında tekrar teşekkürler

 Peyzaj Mimarı - Kemal ÇETİN. 

 

Çok güzel bir ortamda güzel bir gezi oldu. Emeği geçen herkese teşekkürler. İnşaallah başka programlarda bir arada olmak dileğiyle herkese iyi akşamlar.

 Peyzaj Mimarı – Mehmet MENGÜ

 

Çok güzel dolu dolu geçen bir gezi oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.Daha nice gezilerde beraber olmak dileğiyle....

 Peyzaj Mimarı – Hanife MENGÜ

 

 

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası 

İstanbul Şube Başkanı

Murat ERMEYDAN

 

Okunma Sayısı: 140

Tüm Şube Haberler
Tüm Haberler

 TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI
 Konur 2 sokak No:34/8 Kızılay/ANKARA
 TEL: (0312) 418 62 50 FAKS: (0312) 419 64 27
 e-POSTA:

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz. 
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.