13 MAYIS

18 OCAK CUMA   


EŞİT VE ÖZGÜR YARINLAR İÇİN

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 08.03.2017
Güncellenme Zamanı: 10.04.2017 14:08:21
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 08.03.2017 10:42:55

 
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün özgür ve eşit yarınlarda kutlanmasını sağlamak için, emek veren, acı çeken, özlem duyan, hakkını savunan tüm kadınların, eşitlik, özgürlük ve mutluluk dolu bir yaşam sürmeleri temennisi ile ‘’8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz’’ kutlu olsun.
 

8 Mart 1857 tarihinde New York`ta ağır çalışma koşullarına "Hayır" diyerek, daha iyi çalışma koşulları için direniş başlatan 40.000 dokuma işçisi, bir tekstil fabrikasında greve başlamış ve polisin işçilere saldırması sonucunda, işçiler fabrikaya kilitlenmiş, çıkan yangında çoğu kadın 129 işçi hayatını kaybetmiştir.

 

Gelişen süreç içerisinde kadın hareketinin öncü liderlerinden Clara Zetkin`in önerisi ile 2. Enternasyonal bileşimi olarak toplanan Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı`nda 8 Mart`ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması önerisini getirilmiş ve önerge oybirliği ile kabul edilmiştir. Ardından 3. Enternasyonal bileşimi olarak toplanan 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı‘nda "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanması kararı alınmıştır.

 

Dünden bugüne kadının toplum içerisinde bulunduğu konumun gelişmişliğin salt göstergesi olduğu gerçeğiyle; Umut Vakfı tarafından yapılan araştırmalarda, 2015 yılında 309`u silahlı 414 kadın cinayeti işlenmiş, bu cinayetlerde anne karnındaki 6 haftalık ceninden 85 yaşındaki kadın dâhil olmak üzere, 414 kadın ve aile bireyi öldürülmüştür. Ayrıca kimisi ağır 91 kadın ve aile bireyi de bu vakalarda yaralanmıştır.

 

2016 yılında ulusal ve yerel gazetelere 317`si silahlı toplam 397 kadın cinayeti yansımış, bu cinayetlerde toplam 367 kadın ve aile bireyi öldürülmüş, 109 kadın ve aile bireyi de yaralanmıştır.


Kadın cinayetlerinin yüzde 85`ini eşler, sevgililer, eski eşler, ayrılınmak istenen sevgililer işlemiştir.

Kadına yönelik şiddet ve istismar vakaları ise rakamsal ifadelerle tanımlanamayacak düzeylere çıkmıştır.

Hayatlarının her alanında ayrımcılık, taciz, şiddet ve saldırı gibi birçok zorluk ve tehditle karşılaşan kadınlar; evde, sokakta, yaşam alanlarının her nüvesinde, erkek egemen sistemin saldırısına maruz kalmaktadır. İş hayatlarında erkek iş arkadaşlarının karşılaşmadığı birçok farklı problemlerle yüzleşmek durumunda kalan kadınlar, toplumun ikincil bir karakteri olarak baskılanmaya çalışılmaktadır.

 

Meslektaş profilimizin %66.9`unun kadın olması sebebiyle titizlikle sahip çıkılması gereken kadın mücadelesi, her bir kadının kendi hayatı içerisinde yaşadığı sorunların, ortaklaştırılması ve çözümü için birlikte üretim sürecinin örgütlenmesi gerekmektedir.

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü`nün özgür ve eşit yarınlarda kutlanmasını sağlamak için, emek veren, acı çeken, özlem duyan, hakkını savunan tüm kadınların, eşitlik, özgürlük ve mutluluk dolu bir yaşam sürmeleri temennisi ile ‘`8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz`` kutlu olsun.

 

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası

12. Dönem Yönetim Kurulu

 

Okunma Sayısı: 100

Tüm Basın Açıklamaları

 TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI
 Konur 2 sokak No:34/8 Kızılay/ANKARA
 TEL: (0312) 418 62 50 FAKS: (0312) 419 64 27
 e-POSTA:

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz. 
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.