13 MAYIS

22 MAYIS SALI   


ANKAPARK’IN DETAYLARINI İSTİYORUZ 18.02.2017 / HÜRRİYET

BASINDA ODAMIZ

Yayına Giriş Tarihi: 20.02.2017
Güncellenme Zamanı: 20.02.2017 10:53:27
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 20.02.2017 10:51:01

 

Ankapark Projesi`nin detaylarını Büyükşehir Belediyesi`nden talep etmelerine karşın 2 senedir sonuç alamadıklarını savunan TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, "Konuyu yargıya taşıdık, odamızın denetimine tabi olduğunu bildiren karar çıktı. Şimdi görevimizi yerine getirmek için Ankarapark`ın proje detaylarını bekliyoruz" dedi.


Proje detaylarını inceleyerek Ankapark`ın kamu yararına olup, olmadığını tespit etmeyi amaçladıklarını belirten Oruçkaptan özetle şunları söyledi:


"Burası daha önce hayvanat bahçesiydi. Kamusal bir alan olmasına karşın halk şimdi buraya girmek için para ödeyecek. Biz bunlarla ilgili incelemeyi yapmak üzere detayları istedik, ‘Ne olduğu anlaşılmamıştır` diyerek talebimizi geri çevirdiler. Sonuç alamayınca dava açtık. Mahkeme odamızın talebini haklı buldu. Şimdi görevimizi yerine getirmek için Ankarapark`ın detaylarını istiyoruz."

 

‘ODA`NIN DENETİMİNE TABİ`

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası`nın düzenledği basın toplantısıyla duyurduğu mahkeme kararında özetle şu ifadeler yer alıyor:

"Peyzaj Mimarları Odası`nın; ilgili mevzuat ve planlama esaslarına, şehircilik ilkelerine ve kamu yararına uygun yapılmasını kamu adına denetlemek; doğa, planlama, kentsel tasarım ve estetik kavramlarını sistematik bir yapı içinde inceleyerek sanat, bilim, mühendislik ve teknolojiyi bir araya getirerek alan tasarımı, planlaması ve yöntemi ile uğraşan, bu konudaki eksiklikleri, yanlışlıkları ortadan kaldırmak için gerekli çalışmaları ve uyarıları yapmakla yükümlü kamu kurumu niteliğinde meslek odası olduğu anlaşılmıştır. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yürütüldüğü ve projenin kamusal alanda kamu hizmetine ilişkin olduğunun açık olduğu, kentlerin park ve bahçe düzenleme ile peyzaj uygulama faaliyetlerinin Peyzaj Mimarları Odası`nın denetimine tabi olduğu görülmüştür."


GÜVENPARK DOĞAL VE TARİHİ SİT ALANI

Yeniden gündeme gelen Güvenpark`taki dolmuş ve otobüs duraklarının yer altına alınması projesini de değerlendiren TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Oruçkaptan, "Ankara Adliye Sarayı`nın yıkılarak yerine dolmuş-otobüs depolama alanı yapılması ve Güvenpark`ın altına otopark alanı yapılması hem kentli haklarını hem de Ankara`nın yerel kimliğini hiçe sayan bir uygulamadır. Tarihi Güven Anıtı`yla birlikte tarihi ve kültürel bu meydan park; Koruma Kurulu tarafından 1994 yılında birinci derece doğal ve tarihi sit alanı olarak tescillenmiştir. Alt kotlarda yapılaşmaya gidilmesinin hukuka aykırı olduğu mahkemece onanmıştır" diye konuştu.

 

Haber için tıklayınız 

 

 

 

 

Okunma Sayısı: 93

Tüm Basında Odamız

 TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI
 Konur 2 sokak No:34/8 Kızılay/ANKARA
 TEL: (0312) 418 62 50 FAKS: (0312) 419 64 27
 e-POSTA:

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz. 
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.