13 MAYIS

22 MAYIS SALI   


PEYZAJ MİMARLARI ‘PLASTİK YEŞİLLENDİRME’DEN KAYGI DUYUYOR 29.12.2016 / DÜNYA

BASINDA ODAMIZ

Yayına Giriş Tarihi: 09.01.2017
Güncellenme Zamanı: 09.01.2017 16:33:03
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 09.01.2017 16:31:59

 

Peyzaj Mimarları Odası Bursa İl Başkanı Özkaplan, peyzajda gerçek bitkilerin yerine naylon bitkilerin kullanılmaya başlandığını ifade ederek, "Yeşil Bursa`nın plastikle yeşillendirilmesinden üzüntü duyuyoruz" dedi.

 

BURSA - TMMOB Peyzaj Mimarları Odası (PMO) Bursa İl Temsilciliği Başkanı Necla Özkaplan Yörüklü, kent peyzajında gerçek bitkilerin yerine naylon bitkilerin kullanılmaya başlandığına işaret ederek, çevre adına duydukları kaygıyı dile getirdi.

 

Yörüklü, Bursa Akademik Odalar Yerleşkesi Salonu`nda düzenlenen basın toplantısında, Bursa`da son iki yıldır naylon çim, çiçek ve sarmaşıkların, duvar ve çitlerde kullanıldığını iddia etti. Peyzaj mimarlığında kent peyzajında naylon uygulamalarının yeri olmadığını savunan Yörüklü, "Türkiye`de hiçbir üniversitede peyzaj mimarlığı eğitiminde görüntü ve gürültü perdeleme yapmak, beton blokların görüntüsünü yumuşatmak için böyle bir uygulama eğitimi verilmemiştir. Dünyada da olduğunu sanmıyorum. Böyle bir uygulamayı öneren peyzaj mimarı da olamaz. Bursa`yı seven birileri de olamaz" dedi.

 

Bursa`ya ‘Yeşil Bursa` denmesinin nedeni olarak doğal bitki örtüsünü gösteren Yörüklü, şunları kaydetti: "Şimdilerde naylon Bursa haline getirildi. Yaşadığımız kentimize, marka kentimize, UNESCO Dünya Mirası kentimize bu kötülüğü yapmamamız gerekiyor. Hızla betonlaşan kentlerimizin nefes alması, doğanın oksijen üretimine katkı, insanların ve tüm canlıların bitkiden ve topraktan alacağı enerji, sürdürülebilir yaşayan kentler için doğal malzemelerin kent peyzajında ve estetiğinde kullanılması çok önemlidir."

 

‘Doğal bitkiler kullanılmalı`

Yörüklü, peyzaj mimarları olarak belediyelerin bazı manzaraları kapatmak için yaptığı yapay çitler yerine doğal bitkileri kullanmasını talep ederek, coğrafyamızda birçok bitki türünün yetiştiğinin görülmesini istedi. "Sentetik plastik malzemeler, doğal malzemelerden daha maliyetsiz değil. Hammaddeleri ne olursa olsun insan sağlığına ve çevreye zarar veriyorlar" diyen Yörüklü, "Duvarlarda, yol kenarlarında uygulanacak çitlerde, büyük beton bloklarda, şevli yamaç alanlarda sarılıcı sarmaşık bitkiler kullanılmalı. Dikey bahçe tasarımları yapılmalı, çit oluşturan nitelikte ağaçlar ve çalılar kullanılmalı. Yeşil Bursa`nın plastikle yeşillendirilmesinden üzüntü duyuyoruz" şeklinde konuştu. 

 

Haber metni için tıklayınız 

 

 

 

 

 

 

 

DOSYALAR

(82 KB) (09.01.2017 16:32:26)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 126

Tüm Basında Odamız

 TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI
 Konur 2 sokak No:34/8 Kızılay/ANKARA
 TEL: (0312) 418 62 50 FAKS: (0312) 419 64 27
 e-POSTA:

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz. 
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.