13 MAYIS

18 OCAK CUMA   


TMMOB BASIN AÇIKLAMASI: DİNSEL BAĞNAZLIKLA KADINLARI HİÇE SAYAN AKP’NİN SON HAMLESİ: “TECAVÜZ ET, EVLEN, SERBEST KAL”

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 18.11.2016
Güncellenme Zamanı: 18.11.2016 14:31:25
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 18.11.2016 14:31:15

 
TMMOB Yürütme Kurulu, AKP milletvekillerince TBMM Genel Kurulu`na verilen "tecavüzcü ile mağdurun evlenmesi durumunda tecavüzcünün cezasının ertelenmesini" öngören düzenleme üzerine 18 Kasım 2016 tarihinde bir açıklama yaptı.
 

 

DİNSEL BAĞNAZLIKLA KADINLARI HİÇE SAYAN AKP`NİN SON HAMLESİ:

"TECAVÜZ ET, EVLEN, SERBEST KAL"

 

Hedeflediği İslami rejim için laikliği tasfiye etmeye uğraşan, kadın ve çocuk istismarını sistemli olarak propaganda eden, şeriatçı düzenlemeler yapan AKP`nin milletvekillerince dün TBMM Genel Kurulu`nda tecavüzcü ile mağdurun evlenmesi durumunda tecavüzcünün cezasının ertelenmesini öngören bir önerge verildi

 

Önergenin kabul edilmesi durumunda; "Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın işlenen cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, Ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine" karar verilebilecektir.

 

AKP`nin çocuk yaşta evliliklerin önünü açmak, evlilik yaş sınırının altında kalan, yani yasalarca "çocuk" olarak tanımlanan kız çocuklarının tecavüzcülerini serbest bırakmak için getirdiği bu önergeyle; çocuk istismarı suç olmaktan çıkarılacak, zorla erken evlendirmelerin önü açılacaktır.

 

AKP`nin 14 yıllık iktidarında kadınların toplum içindeki ekonomik, kültürel ve sosyal etkinliği siyasi iktidarın bilinçli politikaları ile sürekli azaltılmıştır. AKP, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, kadınların cinayete kurban gitmesine; işyerinde, sokakta, evde taciz, tecavüz ve saldırıya maruz kalmasına, bedeninin, emeğinin ve kimliğinin sömürülmesine yol açan politikalarını gün geçtikçe derinleştirmiştir.

 

4+4+4 sistemiyle hedeflenen, kız çocuklarının eğitim hayatından uzaklaştırılması ve AKP`nin gerici zihniyetiyle şekillenen "sosyal hayattan uzaklaştırılmış, üretimin dışında bırakılmış, hayatı üç çocuk doğurmakla sınırlandırılmış" kadınlar olması için çizilen tabloda gelinen son nokta tecavüzcüsüyle evlendirilmek olmuştur.

 

Evrensel hukukta asla yer bulamayacak bu önerge derhal geri çekilmelidir.

 

Kadını hiçleştiren politikalara, kader haline getirilen dayatmalara karşı durmak için mücadelemiz hiç durmadan devam edecektir.

 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği

Yürütme Kurulu

 

Okunma Sayısı: 155

Tüm Basın Açıklamaları

 TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI
 Konur 2 sokak No:34/8 Kızılay/ANKARA
 TEL: (0312) 418 62 50 FAKS: (0312) 419 64 27
 e-POSTA:

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz. 
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.