17 KASIM CUMARTESİ   

EXPO 2016 ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 29.10.2016
Güncellenme Zamanı: 14.11.2016 15:31:43
Yayınlayan Birim: ANTALYA

 

Güncellenme Zamanı: 03.11.2016 16:42:01

 
Odamız Genel Merkez yönetim Kurulu Üyesi Sn. Halim Perçin , Antalya Şube Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Keziban Arıcan ve Şube İkinci Başkanımız Sn. Şenay Tuğba Yanık`ın katılım gösterdikleri "Expo 2016 Antalya Ödülleri" sahiplerine verildi.
 

Odamız Genel Merkez yönetim Kurulu Üyesi Sn. Halim Perçin , Antalya Şube Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Keziban Arıcan ve Şube İkinci Başkanımız Sn. Şenay Tuğba Yanık‘ın katılım gösterdikleri "Expo 2016 Antalya Ödülleri" sahiplerine verildi.

 

EXPO 2016 Antalya‘ya katılım sağlayan ülkeler ile il, ilçe ve kurum bahçelerine ödülleri düzenlenen törenle verildi. EXPO Kongre Merkezi‘nde gerçekleştirilen törende, EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Çelik‘e, "AIPH Altın Madalyası" takdim edildi. AIPH ödülünü ise 3 bin 150 metrekarelik bahçesi ile Expo 2016‘da büyük ilgiyle gezilen Çin Bahçesi aldı. Törende konuşan Bakan Çelik, ‘Çiçek ve Çocuk‘ temasıyla gelecek nesiller için daha yeşil bir dünyanın mümkün olduğunu 4.5 milyon yerli ve yabancı misafire gösterebilmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

 

54 ülkenin katılım gösterdiği ve 4.5 milyonu aşkın yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Expo 2016 Antalya‘da, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği‘nin (AIPH) oluşturduğu jürinin değerlendirmesi sonucunda en iyi ülke ile il ve ilçe bahçeleri belirlendi.

 

Expo 2016 Antalya Bahçecilik Ödül törenine Expo 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AIPH Başkanı Bernard Oosterom, ödül alan ülkelerin, il ve kurumların temsilcileri katıldı.

 

Törenin açılış konuşmasını yapan AIPH Genel Sekreteri Tim Briercliffe, "Jüri üyelerimizle birlikte ülke bahçeleri ve pavilyonları ziyaret etmek bizim için bir zevkti. Ülkeler milyonlarca ziyaretçiye ülkelerinin çiçeklerini, kültürlerini gösterdi" dedi. Briercliffe, Expo 2016‘da yan yana gelen ülkelerin siyasetin üstüne geçerek geleceğe önem veren bir dünyanın sembolü olduğunu belirtti.

 

Briercliffe‘nin konuşmasının ardından AIPH Başkanı Bernard Oosterom tarafından Bakan Faruk Çelik‘e AIPH altın madalyası takdim edildi. AIPH‘in en iyi dış bahçe ödülü ise Çin‘e verildi. Ödülü Çin temsilcisine, AIPH Başkanı Oosterom verdi.

 

Törende konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "İlk heyecan" diyerek çıkılan yolda 191 gün boyunca kültürleri bir araya getiren pek çok etkinlikle ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatmak istediklerini söyledi. ‘Çiçek ve Çocuk‘ temasıyla gelecek nesiller için daha yeşil bir dünyanın mümkün olduğunu 4.5 milyon yerli ve yabancı misafire gösterebildiklerini kaydeden Bakan Çelik "Ziyaretçilerimiz, ülke ve kurum bahçelerini gezdi. Sergi alanında Expo kulesi, çocuk adası, tarım ve biyoçeşitlilik müzesi, bilim ve teknoloji müzesi gibi farklı mekanlarda keyifli vakit geçirdi. Misafirlerimiz yine 100‘ü yerli, 50‘si yabancı sanatçının verdiği konserlerle eğlendi" dedi.

 

"GENÇLER DOĞADA DEĞİL SANAL ALEMDE VAKİT GEÇİRİYOR"

 

Günümüzde gençlerimizin doğada değil sanal alemde vakit geçirdiğine de dikkati çeken Bakan Çelik, "Genç nesillerimizin tarıma duyarlılığının az olduğu bir dönemde tarıma ve doğaya dikkat çekmek istedik. 2050 yılında dünya nüfusu 9.5 milyara yaklaşacak ve bu nüfusun gıda ihtiyacının karşılanabilmesi için mevcut tarım üretiminin yüzde 60 artırılması gerekiyor. 2050‘ye kadar kuraklık nedeniyle tarımsal üretimde ciddi oranda verim kaybı yaşanacağı öngörülüyor" diye konuştu.

 

ÖDÜLLER SAHİPLERİNE TESLİM EDİLDİ

 

Expo 2016 Antalya‘nın ‘en iyi iç bahçe‘ birincilik ödülleri ise Çin, Almanya, Güney Kore, Azerbaycan, Katar, Tayland ve Japonya‘ya verildi. Birincilik ödüllerini Bakan Faruk Çelikverdi.

İkinci olan Nepal, Macaristan, İtalya, Japonya, Hollanda ve Singapur‘un ödüllerini Vali Münir Karaloğlu, üçüncü olan Gürcistan, Kazakistan, Kenya, Türkmenistan ve Hindistan‘ın ödüllerini de Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel verdi.

Yeşil Şehir Birincisi olan Güney Kore ve Dış Bahçeler‘de birinci olan Çin‘e ise ödüllerini AIPH Başkanı Bernard Oosterom verdi.

 

EN İYİ İL BAHÇESİ İSTANBUL

 

Türkiye‘nin ilk Expo‘sunda ‘en iyi il bahçesi‘ kategorisinde birincilik ödülü İstanbul‘a verildi. Kız Kulesi‘nden laleye, Galata Kulesi‘nden İstanbul Boğazı‘na birçok simgeyle dikkati çeken İstanbul bahçesi, en iyi il bahçesi olmayı başardı. Bu dalda ikincilik ödülü Antalya‘nın, üçüncülük ödülü de Burdur‘un oldu. İl bahçelerinde Ankara‘ya ise tanıtım özel ödülü verildi. Ödülleri Antalya Valisi Münir Karaloğlu verdi.

 

İLÇE BAHÇELERİ DE ÖDÜLLENDİRİLDİ

 

Expo 2016‘ya ev sahipliği yapması dolayısıyla kültürel, tarihi ve doğal değerlerini sergiledikleri birer bahçe oluşturan Antalya‘nın ilçe bahçeleri arasında ise birinci Konyaaltı, ikinci Alanya, üçüncü Muratpaşa oldu. Dereceye giren ilçe bahçelerine ödülleri Antalya Cumhuriyet Başsavcsı Ramazan Uysal tarafından verildi.

 

EN İYİ ÜNİVERSİTE BAHÇESİ AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ

 

Expo 2016 Antalya‘ya katılan üniversiteler arasında en iyi bahçe ödülünü Akdeniz Üniversitesi, ikincilik ödülünü Atatürk Üniversitesi, üçüncülük ödülünü de Karadeniz Teknik Üniversitesi aldı. Üniversitelerin temsilcilerine ödüllerini AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç verdi.

Kurumsal Bahçelerde ise Antalya Ticaret ve Sanayi Odası bahçesi birinci, Antalya Organize Sanayi Bölgesi bahçesi ikinci, Türkiye Tohumcular Birliği Bahçesi ise üçüncülüğe layık görüldü. Bahçelerin ödülleri EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Akdamar tarafından verildi.

Törende Katar, Şanlıurfa, Antalya ve Kepez‘e Expo 2016 Antalya misafirperverlik özel ödülünü aldı. Tanıtım özel ödülü ise Ankara Bahçesi‘nin oldu. Ödülleri Bakan Faruk Çelik teslim etti.

 

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÖDÜLÜ ALMANYA VE BURDUR‘UN

 

Sürdürülebilirlik özel ödülü ülke bahçeleri arasında Almanya‘ya, iller arasında ise Lisinia projesiyle Burdur‘a ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın eşi Emine Erdoğan‘ın himayesinde yürütülen ‘Geleceğimi Koruyorum‘ projesi ve atölyesine verildi. Ödülleri Antalya Valisi Münir Karaloğlu verdi.

Tarih özel ödülleri Nepal, Erzurum, Hatay, İbradı ve Aksu ve Batatalgazi‘nin oldu. Tarih özel ödüllerini Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel sahiplerine verdi.

Biyoçeşitlilik özel ödülleri ise Batı Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Merkezi ve Tarım Kredi Kooperatiflerine verildi. Ödülü EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Aslan verdi.

 

EĞİTİCİ BAHÇE ÖDÜLLERİ

 

Törende, ‘Eğitici Bahçe Ödülleri Konya, Alanya, Esenler Belediyesi Çocuk Sokağı ve Karayolları Genel Müdürlüğü‘nün oldu. İnovatif Bahçe Ödülü; AIPH‘e, İnovatif İç Sergi Ödülü; Rijk Zwaan‘a, Sosyal Sorumluluk Ödülü Rus Kültür ve Sanat Derneği‘ne, İç Mekan Sergi Ödülü ise Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği‘ne verildi. Antalya Emniyet Müdürlüğü ve DSİ 13‘üncü Bölge Müdürlüğü‘ne de teşekkür plaketi verildi. Ödülleri Expo 2016 Antalya Ajansı genel Sekreteri Fırat Işık sahiplerine teslim etti.

Expo 2016 Antalya‘nın katılımcılarına ise Expo 2016 Antalya Ajansı tarafından katılım sertifikaları verildi. Onursal Jüri üyelerine ise Expo 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Fırat Işık tarafından teşekkür plaketleri verildi.

 

Okunma Sayısı: 76

Tüm Şube Haberler
Tüm Haberler

 TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI
 Konur 2 sokak No:34/8 Kızılay/ANKARA
 TEL: (0312) 418 62 50 FAKS: (0312) 419 64 27
 e-POSTA:

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz. 
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.