13 MAYIS

17 KASIM CUMARTESİ   


TMMOB BASIN AÇIKLAMASI: AKP, ÜLKEYİ CEHENNEME GÖTÜREN TAŞLARI KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERLE ÖRÜYOR

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 01.11.2016
Güncellenme Zamanı: 01.11.2016 11:25:29
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 01.11.2016 11:25:06

 
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, çıkarılan son KHK‘lar ve ülkedeki gelişmeler üzerine 31 Ekim 2016 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.
 

 


AKP, ÜLKEYİ CEHENNEME GÖTÜREN TAŞLARI

KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERLE ÖRÜYOR

 

AKP, hukuk tanımaz diktacı zihniyetiyle ülkeyi cehenneme götüren taşları Kanun Hükmünde Kararnamelerle örüyor.

Son yayımlanan KHK`lar ile;

Aralarında üyelerimizin de bulunduğu 10 binin üzerinde kamu emekçisi görevden ihraç edildi.

Bilimin ve demokratik eğitimin beşiği olması gereken üniversitelerde rektörlük seçimleri kaldırılarak, rektörlerin YÖK tarafından önerilecek üç isim arasından Cumhurbaşkanı tarafından atanması getirildi. 

"Darbe" veya "terör" gibi suçlardan gözaltına alınan şüphelinin avukatıyla görüşmesinin kısıtlanabilmesi; devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlardan mahkûm olanların avukatlarıyla yaptıkları görüşmelerin, 3 ay süreyle teknik cihazlarla kaydedilebilmesi; "terör" suçlarından yargılanan veya soruşturulan şüpheli ve sanığın avukatı hakkında, aynı suçlardan soruşturma veya dava açılırsa avukatlık görevinin yasaklanabilmesi hükümleriyle adil yargılama süreçleri tamamen ortadan kaldırıldı. 

İki haber ajansı, on gazete ve üç dergi kapatıldı. 

Bu toz duman içinde, bugün de Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve yazarları evlerine baskın yapılarak gözaltına alındı.

AKP`nin muhalefeti hedef alan saldırılarında son halka olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı tutuklandı.

Ülkenin içine sürüklendiği kaos ortamında Ana Muhalefet Partisi`nin Genel Başkan Yardım Bülent Tezcan silahlı saldırıya uğradı.

Ülkemizde Hak ve Hukuk Güvenliği Kalmamıştır

Unutulmamalı ki; demokrasi, hak, hukuk ve adalet gibi kavramlar insanlığın asırlar boyu süren mücadelesinin ürünleridir. Bu mücadelenin içinde vücut bulmuş, meşruiyet kazanmış ve bugüne taşınmışlardır.

Bugün, bütün bu kavramların ağırlığını taşımakla yükümlü, ya da kendilerinden bunu beklediğimiz kurumlar yok artık. Kavramlar bağlamlarından koparılmış, tarihsizleştirilmiş, içleri boşaltılmıştır.

Bu durum, geniş halk kitlelerinin neyin doğru, haklı, meşru ve hukuka uygun olduğu konusunda gerçeğe ulaşmasını da olanaksız hale getirmiştir.

Yaratılan bu kaos ortamında tüm insanları ve zamanları kapsayan evrensel haklar ve talepler yerlerini iktidarın amaç ve istemine bırakarak sahneden çekilir hale gelmiştir.

İktidarın "çoğunlukçu anlayışı"; çoğunluğun desteğini arkasına alanın, bunu bir kez sağladıktan sonra hak ve taleplerin sınırını da kendisinin çizmeye başladığı baskıcı bir rejime gelip dayanmıştır.

Parlamento görevde iken, OHAL ve sonu gelmeyen KHK`lerle toplum ve ülkenin kaderi üzerinde etkide bulunabilecek önemli kararlar yasa gücünde yayımlanmaktadır. Bütün bunları yasama meclisi üyeleri izlemekle yetinmektedir.

Kanun-i Esasi dahi kanun kuvvetinde kararnameyi, zorunluluk belirlediği durumlara hasretmiş iken, parlamento görevdeyken, temel yasalardaki hakları ortadan kaldıran ve toplu cezalandırmaya dönüşen ihraç kararlarının uygulanması manidardır. Ortada zorunlu bir durum yokken, parlamento dışlanarak kararname ile temel hakların, kurumların ve toplu insan tasfiyesinin demokratik usul ve yöntemlerle bağdaşmadığı açıktır.

Askeri darbeleri eleştirerek, "ileri demokrasiyi" savunan bir iktidarın, 12 Mart darbesi ve 12 Eylül hukukundan da geriye düşmesi ortalama bir değerlendirme ile izah edilebilecek bir durum değildir.

Bakanlar Kurulu, derhal ama derhal Anayasal sınırlar içine çekilmeli, temel hak ve özgürlüklerin özüne dokunmayı bırakmalı ve yayınladığı KHK`ları geri almalıdır.

 

Emin Koramaz
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

 

Okunma Sayısı: 64

Tüm Basın Açıklamaları

 TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI
 Konur 2 sokak No:34/8 Kızılay/ANKARA
 TEL: (0312) 418 62 50 FAKS: (0312) 419 64 27
 e-POSTA:

Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz. 
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME 

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.